Şizofreni hastalarında intihar olasılığının, depresyon ve içgörüyle ilişkisi
The relationship between depression and insight into the possibility of suicide in patients with schizophrenia
  1. Tez No: 426569
  2. Yazar: GÜMRAH DUYGU ATMACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN DURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Literatürde, şizofren hastaların büyük çoğunluğunun daha önce intihar girişiminde bulundukları, intihar girişiminde bulunanların %10-15'inin hayatını kaybettiği saptanmıştır. Depresif semptomların varlığı, içgörünün yüksek olması, sosyal destek azlığı ve daha önce intihar girişiminde bulunmuş olmanın şizofrenide intihar riski açısından önemli olduğu belirtilmektedir. Çalışmamızda şizofreni hastalarında intihar olasılığının içgörü ve depresyon ile ilişkisini araştırmayı hedefledik. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmaya 17 Mart - 15 Nisan 2015 tarihleri arasında, bir üniversite hastanesinin psikiyatri poliklinikleri ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde en az iki yıldır şizofreni tanısı ile izlenen, 18- 65 yaş arası 104 hasta dahil edilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan Görüşme Formu ile daha önce geçerlilik ve güvenirlikleri yapılmış olan İntihar Olasılığı Ölçeği, Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği, ve Brichwood İçgörü Ölçekleri kullanılarak toplanmıştır. Veriler Tukey çoklu karşılaştırma, bağımsız t testi, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, ANOVA ve Pearson korelasyon testleri ile değerlendirilmişlerdir. BULGULAR : Çalışmada gelir, psikiyatrik yakınma dışında tedavi gerektiren sağlık sorunu olma, daha önceden intihar düşüncesi ve girişimi olma ile yaşamı etkileyen sağlık sorunu olma durumuna göre Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği, İntihar Olasılığı Ölçeği alt boyut ve toplam puan ortalamaları arasında anlamlı fark gözlenmiştir. Aynı zamanda aldığı tedavinin hastalığını iyileştireceğini düşünme ve hastanede yatış durumuna göre Brichwood İçgörü Ölçeği puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. İntihar Olasılığı Ölçeği toplam puanı, intihar düşüncesi ve olumsuz kendilik değerlendirmesi alt boyutları ile Brichwood İçgörü Ölçeği'nin belirtilerin farkında olma alt boyutu arasında negatif ilişki saptanmıştır. Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği ile İntihar Olasılığı Ölçeği'nin umutsuzluk ve düşmanlık alt boyutları arasında pozitif, intihar düşüncesi ve olumsuz kendilik değerlendirmesi alt boyutları arasında negatif yönde ilişki tespit edilmiştir. SONUÇ : Çalışmamızda şizofreni hastalarının intihar olasılığında en önemli faktörün olumsuz duygulanım ve umutsuzluk duyguları olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında düşük eğitim seviyesi ve gelir durumunun kötü olması gibi sosyodemografik verilerin de depresyon ve intihar olasılığında önemli olduğu söylenebilir. Bu sonuçlar, ruh sağlığı alanında çalışan hemşirelerin risk faktörlerini bilmesi, hastaları bu açıdan gözlemlemesi ve ailelerine hasta bakımı konusunda eğitim verebilmesi yönünden önemlidir. Anahtar Kelimeler : Bakım, Depresyon, İçgörü, İntihar Olasılığı, Şizofreni
Özet (Çeviri)
INTODUCTION AND AIM : It is determined in literature that majority of schizophrenic patients have previously attempted suicide, they have resorted to more severe methods of suicide compared to other psychiatric patients and that 10-15 % of these patients attempting suicide have lost their lives. It is reported that presence of depressive symptoms, higher insight, inadequate social support and previous suicide attempts important in terms of suicide risk in schizophrenia. Our study aims at investigating the relationship between suicide probability and insight and depression in schizophrenic patients. MATERIAL AND METHOD : A total of 104 patients, in the 18-65 age group, who were observed with schizophrenia diagnosis for minimum two years at psychiatry policlinic of a university and the Community Mental Health Center, were included into our study between the dates of 17 March and 15 April 2015. Interview form was used in collection of data along with the Suicide Probability Scale, the Calgary Depression Scale for Schizophrenia and Brichwood Insight Scale, which were subjected to validity and reliability analysis previously. Data were evaluated with the multiple comparison, independent t test, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, ANOVA and Pearson correlation tests. FINDINGS : A statistically significant differences were observed in the mean sub-scale and total scores of Calgary Depression Scale for Schizophrenia, Suicide Probability Scale based on income, presence of health problems requiring treatment other than psychiatric complaints, previous suicide ideations and attempts, and presence of health problems affecting life in the study. Furthermore, statistically significant differences were observed in the mean scores of the Birchwood Insight Scale based on the belief that the treatment will cure the illness and the condition of stay at the hospital. A negative relationship was found between Suicide Probability total score, subscales of Suicide Ideation and Negative Self-Evaluation and the Awareness of Symptoms subscale of Brichwood Insight Scale. A positive relationship was found between Calgary Depression Scale for Schizophrenia and the Hopelessness and Hostility subscales of the Suicide Probability Scale and a negative relationship was found between the subscales of Suicide Ideation and Negative Self-Evaluation. RESULT : We can conclude from our study that the most important factor in suicide probability of schizophrenic patients is negative affection and hopelessness feelings. Moreover, we can say that sociodemograhpic data such as low education level and low income status are also important in depression and suicide probability. These conclusions are important in terms awareness of nurses working in the field of mental health regarding the risk factors, monitoring of the patients on these terms and training of families in terms of patient care and follow-up. Keywords : Care, Depression, Insight, Suicide Risk, Schizophrenia