Örgüt yapısı açısından örgüt kültürü ve bir uygulama
Organizational culture form the paint of organizational structure and a case study
- Tez No: 42657
- Danışmanlar: PROF.DR. FEYZULLAH EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ÖRGÜT YAPISI AÇISINDAN ÖRGÜT KÜLTÜRÜ VE BİR UYGULAMA Ayşe İRMİŞ Superviser : Prof. Dr. Feyzullah ERO?LU Jury : Prof. Dr. Feyzullah ERO?LU : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL : Doç. Dr. Nurullah GENÇ Bu çalışmanın amacı sürekli değişen sosyal, siyasi, ekonomik bir yapı içerisinde örgütlerin kendilerine has yapıları açısından kültürlerini incelemek ve bu doğrultuda uygulamalı bir araştırma yapmaktır. Tez iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm üç kısımdan meydana gelmiştir. Birinci kısımda örgüt yapısı genel olarak ele alınmıştır. Organizasyon olgusu, organizasyonların doğuş sebepleri, örgüt türleri, örgüt yapısının tanımı, kısımları, departmanlaşma, örgüt yapısının boyutları, örgütün amaçları teorik olarak incelenmiştir. Daha sonra klasik, neoklasik ve modem örgüt teorilerinde örgüt yapısı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümün üçüncü kısmında ise örgüt kültürü başlığı altında ilk önce sistem yaklaşımı açısından kültür olgusu ele alınmış, daha sonra da örgüt kültürü tanımı, unsurları, kaynakları ve oluşumu anlatılmıştır. İkinci bölümde araştırmanın yapıldığı Küçüker Tekstil Sanayi AŞ. ile Ergaz AŞ.'nin üst sistemleri olarak Denizli ve Erzurum daha çok ekonomik açıdan ele alınmıştır. Daha sonra mülakat, gözlem ve anket çalışmasıyla elde ettiğimiz sonuçlar değerlendirilmiş, varsayımlara ne ölçüde varıldığı test edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda örgütlerin genel olarak ve yapıları açısından benzer yönleri olmakla beraber farklı ve kendilerine has kültürlerinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca her örgüt kültürü ve yapısı iç ve dış çevre şartlarında etkilenmektedir. Örgütlerin başarılı bir kültüre ve yapıya sahip olmaları için onların danışmanlar ve bilim adamlarıyla işbirliğine girerek kültürlerini bütün yönleriyle tanımaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis ORGANIZATIONAL CULTURE FROM THE POINT OF ORGANIZATIONAL STRUCTURE AND A CASE STUDY Ayşe İRMİŞ Superviser : Prof. Dr. Feyzullah EROGLU Jury : Prof. Dr. Feyzullah ERO?LU : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL : Doç. Dr. Nurullah GENÇ The main objective of this study, is to examine cultures of the organizations with respect to their special entities in a continuously changing social, political and economic structure, and to do an applied research. Our work consist of two chapters. First chapter has three sections. Section-1 deals with the organizational structure, in general; theoritically examines the organization phenomenon, its types and goals, the means resulting in the birth of the organizations, definition, departmants and dimensions of the organizational structure, and departmentalization. Later, the organizational structure was tried to be exposed in the classical-, neoclasical, and modern organization theories. In the third section of the first chapter, under title of Organizational Culture, culture phenomenon with respect to system approach was examined first, and them, the definition, elements, sources, and formation of the organizational culture were explained. Chapter-2 takes Denizli and Erzurum up mostly with an economic perspective, as being the supersystems of Küçüker Tekstil Sanayi A.Ş. and Ergaz A.Ş. where this study was materialized. Later in this chapter, the results obtained through interviews, observations and questionaire were evaluated, and the extend of fit to the assumptions was tested. At the end of this study we reached the conclusion that organization have different cultures and special to them, despite to the similarities in general, and with respect to to their structures. In addition, the structure and culture of each organization have been affected by some internal and external circumstances. To have a succesful structure and culture, organizations need to know their cultures in all aspects, in corparation with some advisors and scientists.