Bilgisayar destekli yönetim bilgi sistemleri ve bir uygulama
Computer aided management information systems and a application
- Tez No: 42656
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SİBKAT KAÇTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ BİLGİSAYAR DESTEKLİ YÖNETİM BİLGİ SİSTEMLERİ VE BÎR UYGULAMA Abdullah NARALAN Danışman : Doç.Dr. Sibkat KAÇTIO?LU 1995, Sayfa: 205 Jüri : Doç.Dr. Sibkat KAÇTIO?LU Çalışmada, Yönetim teorisi ve tarihi gelişimi açıklanmıştır. Yönetim içinde bilgi sistemine olan ihtiyaç ile, veri ve bilgi kavramları ve özellikleri üzerinde durulmuştur. Yığın bilgi işlemede bilgisayar kullanımı ve bilgisayar destekli bilgi işlem sistemlerinin organizasyonu ve kullanım şekilleri açıklanmıştır. Bir bilgi sisteminin geliştirilmesi çalışmasındaki adımlar, planlama aşamasından uygulama aşamasına kadar anlatılmış ve bu adımlara uygun bir uygulama yapılmıştır. Uygulama olarak Atatürk Üniversitesi İdari ve Mali îşler Yönetim Bilgi Sisteminin bir alt sistemi olan ayniyat bilgi sistemi geliştirilmiştir. Sistemin, mevcut imkanlar kullanılarak, ilgili birim yöneticilerinin istekleri doğrultusunda geliştirilmesine özen gösterilmiştir. Programın geliştirilmesinde IBM firmasının ürünü olan CSP (Cross System Product) adlı yazılım geliştirme aracı, veri tabanı olarak da SQL (Structured Query Language) adlı ilişkisel veri tabanı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.d. Thesis COMPUTER AIDED MANAGEMENT INFORMATION SYSTEMS AND AN APPLICATION Abdullah NARALAN Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Sibkat KAÇTIO?LU 1995, Page: 205 Jury : Assoc.Prof.Dr. Sibkat KAÇTIO?LU In this study, management theory and its historical revolution have been explained. Data and information systems have been deeply examined because information systems are the most central issue of management One of the computer aided information systems is management information systems. Concepts concerned with management have been evaluated. The organization of data processing systems and the types of data processing have been listed. The steps in evaluating an information system from planning to application have been studied. An application fitting these steps has been done. The information system of the department of administrative and fiscal affairs at Atatürk University has been chosen for application and it is analized and coded in CSP (Cross System Product) using SQL (Structured Query Language) data base.