Evaluation of nutritional parameters in hemodialysis patients and determining the status of malnutrition
Hemodiyaliz hastalarının nutrisyonel parametrelerle değerlendirilmesi ve malnutrisyon durumunun saptanması
- Tez No: 426579
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ SERDAR ÖZTEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, NRS-2002 formu kullanarak hemodiyaliz hastaların beslenme durumlarını değerlendirmek ve bu hastalarda biyokimyasal parametrelerle malnutrisyon arasındaki olası ilişkiyi değerlendirmek için Tunceli Devlet Hastanesinde gerçekleşti. Çalışmamızda, 50 hemodiyaliz hastası demografik, tıbbi geçmişi, antropometrik ölçümler, kuru ağırlık, boy, vücut kitle indeksi (BKİ), biyokimyasal ölçümler, hemoglobin (Hb) (g/dl), total protein (g/dl), albümin (g/dl), total kolesterol (mg/dl), trigliserid (mg/dl) vb kullanılarak değerlendirildi. İstatistiksel analiz SPSS 16.0 versiyonu ile yapılmıştır. Çalışmamızda, NRS-2002 formuna göre 50 hastanın % 46'sı malnutrisyonlu olarak tespit edilmiştir. Hastaların cinsiyeti ve malnutrisyon arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken hastaların yaşı ve malnutrisyon arasında anlamlı fark bulunamadı. Fakat, malnutrisyonlu hastaların yaş ortalaması malnutrisyonu olmayan hastalardan daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the Tunceli State Hospital, to assess the nutritional status of hemodialysis patients by using Nutritional Risk Screening 2002 (NRS-2002) form and assess probable association between biochemical parameters and malnutrition in this population. In our study, 50 hemodialysis patient were assessed using demographic, medical history, anthropometric indices including dry weight, height, body mass index (BMI), biochemical measurement including hemoglobin (Hb) (g/dl), total protein (g/dl), albumin (g/dl), total cholesterol (mg/dl), triglycerides (mg/dl), etc. Statistical analyses were performed using SPSS version 16.0 statistical software package. In our study, according to NRS-2002 form among 50 patients, 46% suffered from malnutrition. Our findings indicated a significant difference between patients' gender and the malnutrition (p=0,042). We did not find any significant difference between mean age and malnutrition. Mean age of malnourished hemodialysis (HD) patients was higher than well nourished patiens.