The relationship between eating behaviours and daily energy intakes of students at the department of architecture at a university
Bir üniversitenin mimarlık bölümü öğrencilerinin yeme davranışları ve günlük enerji alımları arasındaki ilişki
- Tez No: 426580
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ SERDAR ÖZTEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kilo almaya karşı duyarlılığa birçok faktör etki etmektedir. Yeme davranışı enerji alımını etkileyen bu faktörlerden biridir. Bu çalışmanın amacı duygusal, dışsal ve kısıtlayıcı yeme davranışları ve günlük enerji alımı arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Örneğimiz bir üniversitenin mimarlık bölümünde okumakta olan 224 öğrenciden oluşmaktadır. Yeme davranışları Hollanda Yeme Davranışı Anketinin (DEBQ) Türkçe Versiyonu ile belirlenmiştir. Günlük enerji alımını belirlemek için 24 Saatlik Hatırlama Yöntemi Formu kullanılmıştır. Anketin ve alt faktörlerin güvenilirliği yüksek olarak bulunmuştur (Anketin Cronbach's Alfa değeri 0.897). Katılımcıların yeme davranışları ve günlük enerji alımları arasındaki ilişkiyi belirlemek için Spearmen korelasyonu kullanılmıştır. DEBQ'nun Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışmasından farklı olarak, anketin duygusal, dışsal ve kısıtlayıcı yeme davranışlarına ek olarak kontrolsüz olarak yemek yeme davranışını da ölçebileceği saptanmıştır. Bu çalışma kısıtlayıcı yeme davranışının günlük enerji alımı ile negatif olarak ilişkili olduğunu göstermiştir (p 0.01). Dışsal yeme davranışı günlük enerji alımı ile pozitif olarak ilişkili bulunmuştur (p≤0.05). Duygusal ve kontrolsüz yeme davranışları günlük enerji alımı ile ilişkili bulunmamıştır. Kısıtlayıcı yeme davranışı günlük enerji alımıyla negatif olarak ilişkili olmasına rağmen beden kitle indeksi (BKI) ile pozitif olarak ilişkili bulunmuştur (p≤0.01). Bunun tam tersi olarak, dışsal yeme davranışı ve BKI arasında bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç olarak, kısıtlayıcı yeme davranışı günlük enerji alımını azaltmasına rağmen, kilo alımına sebebiyet verebilmektedir. Duygusal yeme davranışı, dışsal yeme davranışı ve kontrolsüz yeme davranışı ise kilo durumuna etki etmemektedir.
Özet (Çeviri)
Susceptibility to weight gain is affected by a lot of factors. Eating behaviour is one of these factors which influences energy intake. The aim of this study was to examine the relations between emotional, external and restrained eating behaviours and daily energy intake. The sample was composed of 224 students which studied at the department of architecture at a University in İstanbul. Eating behaviours were assessed with the Turkish Version of Dutch Eating Behaviour Questionnaire (DEBQ). 24-hour food recall questionnaire was used to determine daily energy intake. Reliability of questionnaire and subscales was found to be high (Cronbach's Alpha value for the questionnaire 0,897). Spearmen correlation was used to analyze the relations between eating behaviours and daily energy intake of participants. Distinctly from Turkish reliability and validity study of DEBQ, it was detected that, besides the evaluation of emotional eating, external eating and restrained eating behaviour, the questionnaire may also be used for the evaluation of disinhibited eating behaviour. This study showed that restrained eating behaviour was negatively related to daily energy intake (p≤0.01). External eating behaviour was found to be positively related to daily energy intake (p≤0.05). Emotional and disinhibited eating behaviours were not related to daily energy intake. Although restrained eating was negatively related to daily energy intake, it was positively related to Body Mass Index (BMI) (p≤0.01). Total oppositely from this, there was not found a relation between external eating behaviour and BMI. In conclusion, although restrained eating behaviour decrease daily energy intake, it may cause weight gain. Emotional eating, external eating and disinhibited eating behaviours do not affect weight status.