Kritik hastalarda modifiye nütrisyonel risk skoru (mNUTRIC) ile klinik sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of clinical outcomes with modified nutritional risk score (mNUTRIC) in critical pati̇ents
- Tez No: 863757
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA SUNGURTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Malnütrisyon yoğun bakım hastalarının prognozunu belirleyen önemli faktörlerden biridir. mNUTRIC skor yoğun bakım hastaları için özel olarak tasarlanmış ilk nütrisyonel risk değerlendirme aracıdır. Bu çalışmada yoğun bakımda yatan hastalarda mNUTRIC skorun; nütrisyonel durumu, mekanik ventilasyon ihtiyacı ve 28 günlük mortaliteyi saptamada kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Etik kurul onayı alındıktan sonraki 6 aylık sürede yoğun bakım ünitelerine yatışı yapılan 176 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri ve yoğun bakım yatış özellikleri kaydedildi. Hastaların 28 günlük takip süresinde vital parametreleri, laboratuvar değerleri, prognoz endeksleri ve beslenme desteği verileri prospektif olarak toplandı. Hastaların mNUTRIC skorları 2.,7., ve 12. günde sırasıyla 176 hasta, 91 hasta ve 46 hastada hesaplandı. Hastaların beslenme reçetelerine herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Hastaların aldıkları toplam kalori ve protein miktarları, reçete edilen miktar ile kıyaslanarak beslenme yeterliliği hesaplandı. Yüksek mNUTRIC skoru olan hastalarda mortalite, invaziv mekanik ventilasyon, hemodiyaliz ve vazopressör/inotrop ihtiyacı istatistiksel anlamlı şekilde artmıştır. Çalışmamızda 12. günde oluşturulan mNUTRIC skorunun prognoz ve mortaliteyi öngörme duyarlılığı daha yüksek tespit edilmiştir. Sonuç olarak; mNUTRIC skor yoğun bakım hastalarında prognoz ve mortalite öngörüsünde güvenle kullanılabilir. Çalışmamızda beslenme yeterliliği ve mNUTRIC skor arasında ilişki kurulamamıştır. Bu konuda daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Malnutrition is one of the significant factors determining the prognosis of intensive care patients. The mNUTRIC score is the first nutritional risk assessment tool specifically designed for intensive care patients. This study aims to investigate the usability of the mNUTRIC score in determining nutritional status, the need for mechanical ventilation, and 28-day mortality in patients admitted to intensive care. After obtaining ethical committee approval, 176 patients admitted to the intensive care units over a six-month period were included in the study. The demographic characteristics and intensive care admission details of the patients were recorded. During the 28-day follow-up period, the patients' vital parameters, laboratory values, prognosis indices, and nutritional support data were collected prospectively. The mNUTRIC scores of the patients were calculated on the 2nd, 7th, and 12th days for 176, 91, and 46 patients, respectively. No interventions were made to the patients' nutritional prescriptions. The adequacy of nutrition was assessed by comparing the total calories and protein intake with the prescribed amounts. In patients with a high mNUTRIC score, mortality, the need for invasive mechanical ventilation, hemodialysis, and vasopressor/inotropic support significantly increased. In our study, the mNUTRIC score calculated on the 12th day was found to have a higher sensitivity in predicting prognosis and mortality. In conclusion, the mNUTRIC score can be reliably used to predict prognosis and mortality in intensive care patients. In our study, no relationship was found between nutritional adequacy and the mNUTRIC score. Further comprehensive studies are needed on this subject.