Evaluation of the clinical and immunomodulatory effects of the probiotic lozenges or sub-antimicrobial dose doxycycline as adjuncts to non-surgical periodontal therapy in chronic periodontitis
Kronik periodontitisli hastalarda probiotik ve subantimikrobial doz doksisiklin başlangıç periodontal tedaviye ek olarak kullanımının klinik ve immunomodulasyon etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 426583
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SELÇUK YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, kronik periodontitisli (KP) hastalarda başlangıç periodontal tedavi (BPT)‟ye yardımcı olarak kullanılan L.reuteri içeren probiyotik tabletlerin ve sub-antimikrobiyal doz doksisiklin (SDD) uygulamasının etkinliklerinin klinik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya her kadranda sondalama derinliği (SD) ≥ 5 mm, gingival indeksi (Gİ) ≥ 2 olan en az iki tek köklü dişe sahip, yaşları 35 ile 50 arasında değişen, 21 kadın ve 24 erkek toplam 45 KP‟li hasta dahil edildi ve rastgele 3 gruba ayrıldı. 1. gruba diş yüzey temizliği ve kök yüzey düzleştirilmesi (SRP) ile birlikte L.reuteri içeren probiyotik tabletler (2x108 cfu/ml) 3 ay süre ile günde 2 defa (SRP + Probiyotik), 2. gruba SRP ile SDD (20 mg doksisiklin hiklat) içeren tabletler 3 ay süre ile günde 2 defa (SRP + SDD) ve 3. gruba sukraloz içeren plasebo tabletler SRP ile birlikte yine 3 ay boyunca günde iki defa olmak üzere reçete edildi. Biyokimyasal örnekleme SD ≥ 5 mm ve Gİ ≥ 2 olan tek köklü diş bölgesinden tedavi öncesi (0. gün) ve sonrası (90. gün) alındı. Bunu takiben plak indeks (Pİ), Gİ, SD, rölatif ataşman seviyesi içeren klinik ölçümler yapıldı. Biyokimyasal değerlendirme ELISA testi ile yapıldı ve DOS hacmi, MMP-8 ve TIMP-1 seviyesi değerlendirildi. Gözlem süresinin sonunda, tüm ağza ait klinik parametrelerin hepsinde grup içi değişimlerde istatistiksel olarak anlamlı azalmalar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The effect of probiotics or sub-antimicrobial dose doxycycline (SDD) as an adjunct to scaling and root planing (SRP) on inflammatory parameters in chronic periodontitis (CP) patients needs further investigation because of the controversial data. Therefore, the aim of the present study was to evaluate the clinical and immunomodulatory efficacy of Lactobacillus reuteri (L. reuteri) containing lozenges (Probiotic) or SDD (Doxycycline hyclate) as adjuncts to non-surgical periodontal therapy. A total of 45 patients, with at least 2 teeth having one approximal site with a probing depth (PD) of 5-7 mm and gingival index (GI) of ≥2 in each quadrant, were selected and randomly divided into 3 groups. Group I received SRP + Probiotic lozenges (2x108 cfu/ml), Group II received SRP + SDD (doxycycline hyclate) tablets, whereas Group III received SRP + placebo. Plaque index (PI), GI, PD, bleeding on probing (BoP) and attachment gain were measured and gingival crevicular fluid (GCF) sampling was performed at baseline and day 90. GCF analysis were assessed by enzyme linked immunosorbent assay (ELISA). GCF volume, MMP-8 and TIMP-1 levels were also evaluated at baseline and at day 90. Intra-group comparisons of all parameters were evaluated with paired sample t test while inter-group comparisons of all clinical and biochemical parameters were evaluated with Oneway Anova test. Tukey test was used for the double comparisons of the groups. The statistical significance was set at p 0.05) In conclusion, the results of the present study revealed that the adjunctive usage of L. reuteri containing lozenges and SDD tablets significantly reduced inflammation when compared to SRP + placebo in CP patients.