Clinical and radiographic comparison of platelet rich fibrin combined with bovine derived xenograft versus bovine derived xenograft alone in the treatment of periodontal intrabony defects
Periodontal kemik içi defektlerin tedavisinde trombositten zengin fibrin ve sığır kaynaklı kemik grefti kombinasyonu ile tek başına sığır kaynaklı kemik grefti uygulamalarının klinik ve radyografik olarak karşılaştırılması
- Tez No: 426582
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SELÇUK YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada ileri kronik periodontitis teşhisi konmuş hastalarda bulunan periodontal kemik içi defektlerin tedavisinde trombositten zengin fibrin (TZF) ve sığır kaynaklı kemik grefti (SKKG) kombinasyonu ile tek başına uygulanan SKKG'nin klinik ve radyografik olarak karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmamıza yaş ortalaması 45.60 ± 10.01 olan 20 kronik periodontitis hastası dahil edildi. Başlangıç tedavisini takiben sondalama derinliği (SD) ≥ 5 mm ve kemik içi defect derinliği ≥ 3 mm olan 92 defekt TZF + SKKG kombinasyonu veya sadece SKKG uygulanarak tedavi edildi. Operasyondan önce ve 12 ay sonra, plak ve dişeti olugu kanama indeksleri, rölatif dişeti kenarı konum seviyesi, SD, rölatif ataşman ve kemik seviyeleri ile radyografik kemik seviyesi ölçümleri yapıldı. Tüm vakalarda iyileşme sorunsuz gerçekleşti. Operasyon sonrası 12. ayda her iki tedavi grubunda da klinik ve radyografik parametrelerde başlangıca göre anlamlı iyileşme tespit edildi (p < 0.01). Defektin en derin noktası göz önüne alındığında, TZF +SKKG ve SKKG gruplarında sırasıyla 3.35 ± 1.25 (3) mm ve 3.0 ± 1.41 (3) mm SD azalması, 3.02 ± 1.26 (3) mm ve 2.15 ± 1.35 (2) mm ataşman kazancı, 0.33 ± 0.52 (0) mm ve 0.79 ± 0.56 (1) mm dişeti çekilmesi ile 2.74 ± 1 (3) mm ve 2.10 ± 1.2 (2) mm klinik ve 2.63 ± 0.98 (3) mm ve 2.24 ± 1.03 (2) mm radyografik kemik kazancı saptandı. Gruplar arasında yapılan değerlendirmelerde, ataşman kazancı, dişeti çekilmesi, klinik kemik kazancı (p < 0.01) ve radyografik kemik kazancı (p < 0.05) parametrelerinde TZF + SKKG lehine anlamlı fark tespit edildi. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, hem TZF + SKKG kombinasyonunun, hem de tek başına SKKG uygulamalarının, ileri kronik periodontitisli hastalarda gözlenen periodontal kemik içi defektlerde başlangıca göre anlamlı klinik ve radyografik iyileşme sağladığını ve TZF + SKKG uygulamasının ataşman kazancı, klinik ve radyografik kemik kazancı açışından ilave katkısının bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to compare the clinical and radiographic effects of platelet rich fibrin (PRF) combined with bovine derived xenograft (BDX) to the use of BDX alone in the treatment of periodontal intrabony defects of advanced chronic periodontitis patients. Twenty advanced chronic periodontitis patients with a mean age of 45.60 ± 10.01 were enrolled in the present study. A total of 92 periodontal intrabony defects with an associated probing depth (PD) of ≥ 5 mm and an intrabony component of ≥ 3 mm were treated with either PRF + BDX or BDX alone. At baseline and 12 months after surgery, plaque and sulcus bleeding indices, PD, marginal soft tissue level, relative attachment level, relative bone level together with radiographic bone level were recorded. Uneventful healing was observed in all cases. At 12 months, both treatment groups revealed significant clinical and radiographic improvements when compared to baseline (p < 0.01). Regarding the deepest site of the defects, following changes in clinical and radiographic parameters were observed at 12 months after surgery for PRF + BDX and BDX groups respectively; a mean PD reduction of 3.35 ± 1.25 (3) mm and 3.0 ± 1.41 (3) mm, attachment gain of 3.02 ± 1.26 (3) mm and 2.15 ± 1.35 (2) mm, gingival recession of 0.33 ± 0.52 (0) mm and 0.79 ± 0.56 (1) mm, clinical bone gain of 2.74 ± 1 (3) mm and 2.10 ± 1.2 (2) mm and radiographic bone gain of 2.63 ± 0.98 (3) mm and 2.24 ± 1.03 (2) mm. Intergroup analysis demonstrated significant attachment gain, gingival recession, clinical bone gain (p < 0.01) and radiographic bone gain (p < 0.05) in favor of the PRF + BDX group. Results obtained in this study revealed that the use of both PRF + BDX combination and BDX alone yields significant improvements in clinical and radiographic parameters compared to baseline and the use of PRF + BDX combination yields better results in regards to attachment gain, clinical and radiographic bone gains.