Sağlıklı kişilerde triseps surae kasına uygulanan kinesio tape ve rijit tape uygulamalarının dikey sıçrama ve dinamik denge üzerine anlık etkilerinin araştırılması
The investigation of the immedaite effects of kinesio taping and rigid taping applied on triceps surae muscle to vertical jump and dynamic balance among healthy subjects
- Tez No: 426587
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı; sağlıklı kişilerde triseps surae kasına uygulanan kinesio tape ve rijit tape uygulamalarının dikey sıçrama ve dinamik denge üzerine anlık etkilerini karşılaştırmaktır. Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde eğitimine devam eden, iki yüz on beş (N:215; K/E:165/50) öğrenci ile başladığımız çalışmanın I. aşamasında bireylerin fiziksel özellikleri, sosyodemografik ve genel sağlık durumları, sağlık davranışları sorgulandı. Fiziksel aktivite durumlarını sorgulamak için 'Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA)'nin kısa formu kullanıldı. Yapılan anket taramaları ve dışlanma kriterlerine göre yüz kırk altı (N:146; K/E:109/37) kişi çalışmadan çıkartıldı. Çalışmanın II. aşamasında, çalışmaya devam etmek istemeyen yirmi altı ve akut sakatlanma yaşayan üç, toplamda 29 birey çalışmadan çıkartıldı. Çalışmanın III. aşamasında; kırk (N:40; K/E:27/13) olgu randomize şekilde 'I. Grup' (n:20; K/E:13/7) ve 'II. Grup'(n:20; K/E:14/6) olarak ayrıldılar. Tüm bireylere alt ekstremiteye yönelik esneklik değerlendirmeleri ve deri altı yağ dokusu kalınlığı ölçümleri yapıldı. I.Gruptaki olgular vertikal sıçrama testi (AP: ortalama anaerobik güç; PP: maksimum anaerobik güç) 3 yönlü olarak Yıldız Dinamik Denge Testi (YDDT) ile 1. gün bantsız (U1), ikinci gün sham tape (U2) ve üçüncü gün triseps surae kasına kas fasilitasyon tekniği ile kinesio tape (U3) uygulandıktan sonra değerlendirildiler. II. Gruptaki olgulara da sırasıyla, üç bantlama yöntemi, 1.gün U1, 2. gün rijit tape (U4) uygulaması, 3. gün de U3 uygulamaları yapıldı. Tüm olgulara U1, U4 ve U3 den sonra AP, PP veYDDT testleri gerçekleştirildi. I. Grupta U2 ve U3 den sonra PP, AP, YDDT skorları arasında istatistiksel olarak farklılık görülmüştür. U2 sonrasında sonuçlar I.Grupta anlamlı derecede artmıştır (p≤0.05). Ayrıca II. Grupta da U3 ve U4 uygulamalarından sonra yapılan karşılaştırmalarda sonuçlar PP, AP, YDDT'de II. Grupta U4 (rijit tape) den sonra anlamlı derecede arttığını göstermiştir (p≤0.05). Dikey sıçrama ve dinamik dengenin anlık olarak arttırılmasında rijit tape uygulamalarının kinesio tape uygulamalarına göre daha etkin olabileceğinin görüldüğü söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the immediate effects of kinesio taping and rigid taping applied on triceps surae muscle vertical jump and dynamic balance to among healthy subjects. In the first stage of the study we started with two hundred fifteen students (N:215; F/M:165/50) was from Yeditepe University Health Sciences Faculty were investigated the subjects of physical characteristics, sociodemographic profiles, general health status, health behaviours. To examine the status of physical activity of the subjects, International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) short form was used. According to questionnaire surveys and exclusion criteria, one hundred forthy six subjects were (N:146; F/M:109/37) excluded from the study. In the second stage, the subjects who don't want to continue (n=26) and having in acute injury (n=3), a totally of 29 individuals were excluded from the study. In the third stage, the rest of subjects were randomized in two groups; as 'Group I' (n:20; F/M:13/7) and 'Group II' (n:20; F/M:14/6). Measurements of flexibility for lower extremity and subcutaneous fat thickness were made to all subjects. Subjects from Group I assessed with vertical jump test (MP: mean anaerobic power, AP: average anaerobic power) and Star Excursion Balance Test (SEBT) for 3 direction, on first day without taping on leg (U1), on second day after applying shame tape (U2) to triceps surae muscle and third day after applying kinesio taping (U3) through muscle facilitation technics. In the subjects of Group II, 3 tapes practices, on first day U1, on second day after applying rigid tape (U4) to triceps surae and third day after applying U3 were also applied, respectively. All the participants from Group II also performed MP, AP and SEBT prior U1, during U4 and after applying U3. In the Group I, the mean value AP and PP, SEBT showed a significant differences between U2 and U3 application (p≤0.05). The outcomes for U2 applications were significantly increased in Group I. Futhermore, to compare with different tapes after rigid and kinesio tape the results showed the significance increasing for AP and PP, SEBT in Group II after applied rigid tape (U4) (p≤0.05). To achieve the immediate increasing in vertical jumping and dynamic balance, we can conclude that rigid tape applications seems to be more effective comparing the kinesio taping.