The comparision of the diet quality of students in two different departments of a university
Bir üniversitenin iki farklı bölümündeki öğrencilerin diyet kalitelerinin karşılaştırılması
- Tez No: 426586
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ SERDAR ÖZTEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Beslenme ve Diyetetik bölümü öğrencilerinin diyet kalitesi, Sağlıklı Yeme İndeksi'ni (HEI) kullanarak İngilizce Öğretmenliği bölümü öğrencilerinin diyet kalitesi ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışma 176 üniversite öğrencisi üzerinde yürütülmüştür; 105 öğrenci Beslenme ve Diyetetik bölümünden ve 71 öğrenci İngilizce Öğretmenliği bölümünden katılmıştır. Öğrencilerin %89,8'i kadın ve %10,2'si erkeklerden oluşmuştur ve ortalama yaş 20,95±2,35 olarak bulunmuştur. Öğrencilerin %75,6'sı normal ağırlıkta bulunmuştur. Sadece %9,7 fazla kilolu veya obez ve %14,8 zayıf bulunmuştur. Besin alımı 24 saatlik geriye dönük hatırlama yöntemi ile ölçülmüştür ve diyet HEI'nın ortalamaları ile değerlendirilmiştir. Öğrencilerin toplam HEI ortalama puanı 60,85±10,88 olarak bulunmuştur. Öğrencilerin %14,8'i 'kötü diyet''e sahipken, %81,8'i düzelmeye ihtiyacı olan diyete, ve %3,4'ü 'iyi diyet''e sahip olarak bulunmuştur. HEI'nın toplam yağ, doymuş yağ, sebze ve meyve bileşen puanları popülasyonun genelinde düşük bulunmuştur. En yüksek puana sahip HEI bileşeni kolesterol olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, diet quality of the students in department of Nutrition and Dietetics (ND) was compared with the diet quality of the students in department of English Language Teaching (ELT) by Healthy Eating Index (HEI). This study was conducted on 176 university students; 105 students from department of ND and 71 students from department of ELT. 89,8% of the students were female and only 10,2% were male and mean age was 20,95±2,35 years. 75,6% of the students were normal weight. Only 9,7% were overweight or obese and 14,8% were thin. Dietary intake of students was measured with 24-hour dietary recall (24HDR) method and dietary quality was assessed by means of the HEI. The mean of total HEI score of all students was 60,85±10,88. 14,8% of the students had a 'poor diet', 81,8% had a diet that needs improvement, and 3,4% had a 'good diet'. In general population, the scores of total fat, saturated fat, vegetables and fruits components of the HEI were found low. Highest mean HEI component score was cholesterol.