Development and validation of qualitative and quantitative high performance thin-layer chromatographic methods for analysis of marker compounds in Matricaria recutita L. and Cynara scolymus L. extracts
Matricaria recutita L. ve Cynara scolymus L. ekstrelerinde işaretleyici bileşenlerin analizi için kalitatif ve kantitatif yüksek performanslı ince-tabaka kromatografi yöntemleri geliştirilmesi ve validasyonu
- Tez No: 426592
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YEŞİLADA, DR. IRENA VOVK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
İTK yöntemleri, Avrupa Farmakopesi gibi farmakopelerde bitki materyallerindeki işaretleyici bileşenlerin kalitatif analizi için uzun yıllardır kullanılmaktadır. Son zamandaki gelişmeler, aynı anda hem kalitatif hem de kantitatif analiz sağlayan YPİTK yöntemlerinin kullanımını olanak sağlamıştır. Ancak, Avrupa Farmakopesi' nde henüz bir YPİTK yöntemi belirtilmemiştir. Dolayısıyla, bu çalışmada Matricaria recutita L. ve Cynara scolymus L. (Asteraceae) ekstrelerindeki işaretleyici bileşenlerin kalitatif ve kantitatif analizi için YPİTK yöntemleri geliştirilmiş ve valide edilmiştir. M. recutita çiçek ekstresindeki apigenin 7-O-glukozit diğer bileşenlerden, silika jel 60 NH2 F254s YPİTK plaka üzerinde yürütülen etil asetat-formik asit-asetik asit-su (30:1.5:1.5:3, v/v/v/v) solvan sistemiyle ayrıldı. Geliştirilen yöntem daha sonra valide edilerek, M. recutita, M. recutita-benzeri çiçekler ve bir çok ticari M. recutita ürünlerin ekstrelerinde apigenin 7-O-glukozitin hem kalitatif hem de kantitatif analizlerinde uygulandı. C. scolymus yaprak ekstresine göre, klorojenik asit ve luteolin 7-O-glukozit silika jel 60 F254 YPİTK plaka üzerinde yürütülen etil asetat-formik asit-asetik asit-su (35:2:2:5, v/v/v/v) solvan sistemiyle ayrıldı. Ayrıca, C. scolymus yaprak ekstresi için DPPH˙ radikaliyle YPİTK-biyootografi deneyi gerçekleştirildi ve sonucunda klorojenik asit ve sinarinin C. scolymus' un yaprak ekstresinin antioksidan etkisine önemli katkı sağladığı ortaya kondu. Ancak, kromatografi sırasında fenolik bileşenlerin plak üzerinde bozunmasından dolayı klorojenik asit ve sinarinin madde miktarı alternatif bir teknik olan YPSK ile hesaplandı. Sonuçta, hem YPİTK hem de YPSK yöntemleri C. scolymus yaprak, brakte, reseptakulum, sap ve piyasada satılan C. scolymus gıda takviyelerinin ekstrelerini analiz etmede kullanıldı.
Özet (Çeviri)
TLC methods have long been used in the pharmacopoeias such as European Pharmacopoeia for qualitative analysis of marker compounds in plant materials. Recent advances led to the utilization of HPTLC methods which enable both qualitative and quantitative analyses concurrently. However, there has not yet stated an HPTLC method in the European Pharmacopoeia. Therefore, HPTLC methods for qualitative and quantitative analysis of marker compounds in Matricaria recutita L. and Cynara scolymus L. (Asteraceae) extracts were developed and validated in this study. In M. recutita flower extract, apigenin 7-O-glucoside was separated from the other constituents on silica gel 60 NH2 F254s HPTLC plate using a developing solvent system of ethyl acetate-formic acid-acetic acid-water (30:1.5:1.5:3, v/v/v/v). The developed method was subsequently validated and applied both for qualitative and quantitative analyses of apigenin 7-O-glucoside in extracts of M. recutita, M. recutita-like flowers and numerous commercial M. recutita products. According to C. scolymus leaf extract, chlorogenic acid and luteolin 7-O-glucoside were separated on silica gel 60 F254 HPTLC plate using a developing solvent system of ethyl acetate-formic acid-acetic acid-water (35:2:2:5, v/v/v/v). Moreover, HPTLC-bioautography experiment with DPPH˙ radical was performed for C. scolymus leaf extract and the result revealed that chlorogenic acid and cynarin significantly contributed to antioxidant activity of C. scolymus leaf extract. However, due to decomposition of phenolic compounds on the plate during the chromatography, an alternative HPLC technique was used to quantify chlorogenic acid and cynarin contents. Consequently, both HPTLC and HPLC methods were used to analyze extracts of C. scolymus leaf, bract, receptacle, stem and C. scolymus food supplements sold on market.