Yeni geliştirilmiş remineralizasyon ajanlarının uygulandığı yapay çürük lezyonlu dişlerin yüzey mikrosertlik sertlik değerlerinin ve mineral yoğunluk ölçümlerinin karşılaştırılması
Comparing tooth surface microhardness with mineral density levels in a newly developed remineralisation agents when appliedon artificial caries lesions
- Tez No: 426591
- Danışmanlar: PROF. DR. NUKET SANDALLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Diş çürüğü, belirli bir süre boyunca alınan karbonhidratların, ağızda bulunan mikroorganizmalar tarafından çözünmesi ile oluşan diş sert doku hastalığıdır. Başlangıç çürüğü, çürük oluşumunun en erken safhasıdır ve bu aşamada çürüğün durdurulması ve tedavisi mümkündür. Lezyonun tamirini sağlamak, ağız sıvılarındaki kalsiyum veya fluorid konsantrasyonlarının artmasıyla gerçekleştirilebilmektedir. Bu amaçla fluorid uzun yıllardır kullanılmaktadır. Fakat fluorozis ihtimalini arttırdığı için, kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı fluoride alternatif ajanarayışı başlamıştır. Bu çalışmanın amacı; remineralizasyon için fluoride alternatif, yeni geliştirilmiş materyallerin etkinliğinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, fluorid içeren ' Colgate triple action', nano-hidroksiapatit içeren 'BioRepair plus', theobromin içeren 'Theodent' ve kalsiyum sodyum fosfosilikat içeren 'Sensodyne Repair and Protect' adlı diş macunları kullanılmıştır. Diş yüzeylerinin mikrosertlik değişimlerini değerlendirmek adına 5 grup oluşturulmuştur. Toplamda 50 adet sığır dişi kullanılmıştır. Örneklerde çürük lezyonları meydana getirildikten sonra pH döngüsüne tabi tutulmuş, remineralizasyon materyalleri gruplarına göre her gün günde 2 defa 2 dk dişlere uygulanmıştır. Başlangıç, demineralizasyon sonrası ve pH döngüsü sonrasında yüzey mikrosertlik değerleri (VSN) hesaplanmıştır. Minede oluşan mineral değişimlerini değerlendirmek amacıyla 5 grup oluşturulmuştur. Toplamda 20 adet sığır dişi hazırlanmıştır. Örnekler mikrosertlik deneyindeki aynı işlemlere tabi tutulmuştur. Başlangıç, demineralizasyon sonrası ve pH döngüsü sonrası mineral yoğunluk değişimlerini görmek amacıyla mikro bilgisayarlı tomografi kullanılarak üç boyutlu görüntüler bilgisayar ortamına aktarılarak sayısal değerler elde edilmiştir. Çalışma sonucunda, grupların pH döngüsü sonrası yüzey mi krosertlik değerleri (VSN) arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. (p=0,0001).Kontrol ve deney gruplarında pH döngüsü sonrası VSN değerlerinin başlangıç değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu belirlenmiştir. Grup 1' in mikrosertlik ortalamaları Grup 2, Grup 4, Grup 5' ten istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuş (p=0,026, p=0,0001), Grup 2 ve Grup 4' ün mikrosertlik ortalamaları Grup 5' ten istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuş (p=0,0001), Grup 3' ün mikrosertlik ortalamaları Grup 4 ve Grup 5' ten istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuş (p=0,028, p=0,0001). Mineral yoğunluk sonuçlarına göre;Grup1, Grup 2, Grup 3, Grup 4 ve Grup 5'in pH döngüsü Sonrası mineral yoğunluk ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiştir (p=0,0001). Kontrol grubunun mineral yoğunluk ortalamaları diğer gruplardan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuş (p=0,0001), diğer gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p>0,05). Bu tez çalışması sonucunda, tüm gruplarda uygulanan remineralizasyon ajanlarının, oluşturulan başlangıç çürüklerinin remineralizasyonunda etkili olduğu vefluoride alternatif olarak kullanılabilecekleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tooth decay is the dental hard tissue disease caused by the dissolution of the carbohydrates by the oral microorganisms. It is possible to prevent of the progression and treatment of dental caries in initial phase of the formation. Repair of the lesion can be achieved by increasing the calcium or fluoride concentration in oral fluid. Fluoride is used for this purpose for many years. However, fluoride increases the probability of fluorosis, research for alternative agents to the fluoride continues today. The aim of this study is to evaluate the efficiency of the newly developed alternative materials to the fluoride for remineralization of dental caries. 4 different toothpastes were used with this purpose, which are Colgate triple action with fluoride, Biorepair plus contains nanohydroxyapatites, Theodent contains theobromine and Sensodyne Repair and Protect including calcium sodiumphosphosilicate. Fifty bovine teeth were used in this study and 5 groups were formed to evaluate the microhardness alterations of the tooth surfaces. After the formation of the dental caries in samples, remineralization materials were applied to the sample surfaces twice a day during 2 minutes. Surface microhardness values were recorded for initial situation, demineralization and pH cycle phases. Twenty bovine teeth were seperated into 5 groups to evaluate the mineral alterations on enamel surfaces. Same procedure was applied for these samples. The numerical values were recorded digitally using micro-computerized tomography. The results of this study revealed statistically significant difference between VSN values of the groups after ph cycle (p=0,0001). VSN values after pH cycle were recorded significantly lower comparing the initial situation for control and experimental groups Microhardness average values for group 1 were recorded higher than group 2, 4 and 5 (p=0,026, p=0,0001). The values for group 2 and 4 were recorded higher than group 5 (p=0,0001) and values for group 3, higher than group 4 and 5 (p=0,028, p=0,0001). Statistically significant difference was determined between mineral density values of the 5 groups after pH cycle(p=0,0001). The values of the control group were recorded statistically lower than the experimental groups (p=0,0001). Howeverthere is no significant difference in mineral density values between experimental groups(p>0,05). In conclusion, all remineralization agents used in this study are determined as efficient in remineralization of the initial dental caries and may be used as an alternative to fluoride use.