Comparison of orthodontic treatment duration and Peer assessment index scores of class II patients
Sınıf II hastalarda ortodontik tedavi süresi ve Peer assessment index skorlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 426593
  2. Yazar: ELENİ MALAMOU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÇAKAN, YRD. DOÇ. DR. FEYZA ÜLKÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı, Sınıf II maloklüzyonlu hastalarda çekimli ve çekimsiz tedavinin süresini ve oklüzal etkinliğini karşılaştırmaktır. Çalışma kapsamında Yeditepe Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinde bulunan 157 Sınıf II maloklüzyonlu hastanın kayıtları değerlendirmeye alındı. Hastalar tedavi şekillerine göre iki gruba ayrıldı. Çekimsiz grupta yaş ortalaması 12.5±2.5 yıl olan 81 hasta (42 kız, 39 erkek) bulunurken, çekimli grupta yaş ortalaması 14.5±3.7 yıl olan 76 hasta (25 kız, 51 erkek) bulunmaktaydı. Tedavi öncesi ve sonrası dental modeller“Peer Assessment Index”(PAR) kullanılarak değerlendirildi ve tedavi süreleri kaydedildi. Başlangıç PAR (bPAR), sonuç PAR (sPAR), PAR farkı (farkPAR), PAR yüzdesindeki azalma (yüzdePAR) ve tedavi etkinlik indeksi (TEİ) hesaplandı. Tedavi öncesine ait sefalometrik ölçümler yapıldı. Veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Her iki grupta da, ortalama sPAR skorları bPAR skorlarından istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this retrospective study was to evaluate and compare the treatment duration and occlusal effectiveness of the nonextraction and extraction treatment protocol in patients with Class II malocclusion. The records of 157 Class II patients were collected from the archive of Orthodontic Department of Yeditepe University. The patients were allocated into two groups regarding treatment modality. The nonextraction group was composed of 81 patients (42 females, 39 males) with a mean age of 12.5±2.5 years and the extraction group was composed of 76 patients (25 females, 51 males) with a mean age of 14.5±3.7 years. Pre- and post-treatment dental models were evaluated using Peer Assessment Rating index (PAR) and the treatment duration was noted. Initial PAR (iPAR), final PAR (fPAR), PAR difference (DifPAR), percentage PAR reduction (PcPAR) and treatment efficiency index (TEI) were calculated. Pretreatment cephalometric measurements were performed. The data was statistically evaluated. In both groups, mean fPAR scores were statistically significantly lower than the mean iPAR scores (p0.05).