Spontan subaraknoid ve intraserebral hemoraji hastalarında pentraksin-3 ile C-reaktif protein'nin tanısal değeri
The diagnostic value of pentraxin-3 and C-reactive protein in patients with spontaneous subrarchnoid and intracerebral hemorrhage
  1. Tez No: 426618
  2. Yazar: CAN ERTAN ARGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Nontravmatik subaraknoid kanama (SAK) ve intraserebral kanama (İSK) hastalarında tanısal biyomarkırlar halen araştırma aşamasındadır. Pentraksin-3 (PTX-3) ve C- Reaktif Protein (CRP) seviyelerinin bu hastalarda tanısal değerinin olup olmadığı bu çalışma ile araştırıldı. Materyal-Metod: Çalışma Nisan 2014 - Aralık 2015 tarihleri arasında, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Acil Servisinde prospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya 18 yaşından büyük nörolojik bulgular ile acil servise getirilen, beyin tomografi (BT) görüntülenmesi ile SAK veya İSK tanısı konulan hastalar dahil edildi. Hastalardan başvuru anında, başvurunun 12. saatinde ve yaşayan hastalarda 6 ay sonra alınan kan örneklerinde PTX-3 ve CRP seviyelerine bakıldı. Sonuçlar: SAK grubu hastaların PTX düzeylerinin başvuruda, başvurunun 12.
Özet (Çeviri)
Aim: Diagnostic markers in patients with non-traumatic subarachnoid hemorrhage (SAH) and intracerebral hemorrhage (ICH) are still in the research stage. This study investigated whether pentraxin-3 (PTX-3) and C-reactive protein (CRP) levels are of diagnostic value in these patients. Materials-Methods: This study was performed prospectively at the Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Emergency Medicine Department between April 2014 and December 2015. Patients aged over 18 and brought to the emergency department with neurological findings and diagnosed with SAH or ICH using cerebral tomography (CT) imaging were included in the study. PTX-3 and CRP levels were studied in blood specimens taken at time of presentation, at the 12th hour after presentation and after 6 months.