Plak tip psoriasis hastalarında kaşıntı varlığının araştırılması ve yaşam kalitesi ve fonksiyonlar üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the presence of pruritus and its effect on quality of life
- Tez No: 426619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ YAYLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Psoriasis, hastaların yaşam kalitesini belirgin düzeyde etkileyen kronik bir deri hastalığıdır. Derinin klasik kaşıntılı hastalıkları arasında yer verilmeyen psoriasis, son yıllarda kaşıntı yönü ile de sıkça gündeme gelmiştir. Çalışmamızda plak tip psoriasis hastalarında kaşıntı varlığının ve özelliklerinin araştırılması, kaşıntının, şiddet başta olmak üzere hastalığa ait çeşitli özellikler ile ilişkisinin değerlendirilmesi ve yine kaşıntının hastaların yaşam kalitesini nasıl etkilediğinin ortaya konması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Mart 2015 - Eylül 2015 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Polikliniği'ne başvurarak plak tip psoriasis tanısı almış olan 100 hasta dahil edildi. Hastalık şiddetinin değerlendirilmesinde PASİ, kaşıntının değerlendirilmesinde“Visuel analog skala”(VAS),“En kötü kaşıntının rakamsal derecelendirme ölçeği”(Wı-Nrs) ve“Yosipovitch kaşıntı anketi”,yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde“Psoriasis yaşam kalite ölçeği”(PYKÖ) ve“Psoriasis yetersizlik indeksi”(PYİ), uygulanarak psoriasisli hastalar yaşam kalitesi ve kaşıntı açısından değerlendirildi. Bulgular: Yüz psoriasis hastasının 73'ü (%73) kaşıntı tanımlamıştır. Kaşıntısı olan hastaların ortalama PYİ ve PYKÖ skorları, kaşıntısı olmayan hastalardan istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksektir (p=0,001, p=0,001).
Özet (Çeviri)
Objectives: Psoriasis is a chronic inflammatory disease that significantly affects the quality of life in psoriasis patients. Although psoriasis is not considered in classical itchy skin diseases, in recent years, the itch aspect of psoriasis has been drawing attention. The purpose of this study was to examine the presence of itching and it's features, to investigate relationship between pruritus features including especially severity and spesific disease characteristics and explore how pruritus affects the quality of life in plaque psoriasis patients. Methods: This study was conducted between March 2015 and September 2015 in the Department of Dermatology of the University of Karadeniz Technical University. A total of 100 psoriasis patients were included. The disease severity was assessed by Psoriasis Area and Severity Index (PASI), the pruritus was assessed by Visual Analogue Scale (VAS), The Worst Itch Numeric Rating Scale (Wı-Nrs) and Yosipovitch Itch Scale, the quality of life was assessed by Psoriasis Quality of Life Questionnaire (PQLQ) and Psoriasis Disability Index (PDI). Results: Of 100 patients with psoriasis, 73 (73%) suffered from pruritus. Patients who reported pruritus have higher mean PDI and PQLQ scores than patients who reported no pruritus (p=0,001, p=0,001).