Probiyotik kullanımının uzamış sarılığa etkisi
Effect of probiotic USE on prolonged jaundi̇ce
- Tez No: 755876
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK SARICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Probiyotiklerin fototerapi alan hastalarda hiperbilirubinemiye etkisi bilinmektedir. Bu çalışmada uzamış sarılık tanılı hastaların probiyotik kullanımı ile hastaların bilirubin düzeylerinin nasıl etkilendiğini aydınlatmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada, SBÜ Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Polikliniğ'ine 1 Mart 2021 ile 1 Mart 2022 tarihleri arasında başvuran hastaların dosyası retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya uzamış sarılık tanılı 51'i probiyotik alan, 47'si probiyotik almayan olmak üzere toplam 98 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastaların tanımlayıcı özellikleri (cinsiyet, doğum ağırlığı, doğum haftası, doğum şekli, anne yaşı, gebelik sayısı, doğum sayısı, bebek kan grubu, anne kan grubu, kan uyuşmazlığı varlığı, kan uyuşmazlığı tipi),başvuru anındaki antropometrik ölçümleri, beslenme şekli, emme durumu, doğum ağırlığını yakalama durumu, fototerapi alma öyküsü, kardeşlerde fototerapi öyküsü, başvuru anındaki laboratuvar sonuçları, haftalık takiplerindeki bilirubin düzeyleri, dışkılama sayısı durumları değerlendirildi. Transkutan bilirubin düzeyi 5 mg / dl' nin altında olanlar çalışmadan çıkarıldı. Bulgular: Probiyotik alan yenidoğanların ortalama yaşı 16.3 gün, probiyotik almayanların 16.5 gün idi. Probiyotik alanlarda sadece anne sütü alanların oranı %60.8, probiyotik almayanlarda ise %61.7'idi. Probiyotik alanların çalışmada kalma süresi ortalama 3.4 hafta veya 23 gün iken, probiyotik almayanların ise 4.5 hafta veya 31 gündü. Probiyotik alanların çalışmada kalma süresi ortalaması; probiyotik almayanlara göre anlamlı düzeyde kısaydı. Probiyotik alan grupta birinci, ikinci ve üçüncü hafta TCB düzeyleri; almayanlara göre anlamlı derecede düşüktü. Probiyotik alan grupta birinci ve ikinci hafta totalserum bilirubin düzeyleri; almayanlara göre anlamlı derecede düşüktü. Probiyotik alan grupta transkutan ve serum bilirubin düşme hızı; almayanlara göre anlamlı derecede yüksekti. Probiyotik alan grubun %76' sında dışkılama sayısı artmıştı, almayanlarda ise %29 oranında dışkılama sayısı artmıştı.. Probiyotik alan grupta dışkılama sayısı artış oranı; anlamlı düzeyde yüksekti. Probiyotik almayan grupta sezaryenle doğanların üçüncü ve dördüncü hafta bilirubin düzeyleri normal spontan vajinal doğum yapanlara göre anlamlı düzeyde yüksekti Sonuç: Probiyotik alan grubun takip süresinin daha kısa olduğu, haftalık takiplerde bilirubin düzeylerinin daha hızlı düştüğü, dışkılama sayısının anlamlı derecede artığı görüldü. Ayrıca sezeryan doğum ile doğan yenidoğanların normal spontan vajinal doğum yapanlara göre bilirubin düzeylerinin yüksek olduğu görüldü. Sezeryan ile doğumun uzamış sarılık için risk oluşturduğunu düşünmekteyiz. Uzamış sarılık tanılı hastalarda probiyotik desteğinin bilirubin düzeylerinin düşmesinde etkili olabileceğini, takip sürelerini kısaltacağını, hastaların konforunun artacağını ve doktorların iş yükünü azaltacağı düşünülmektedir. Sonuç olarak uzamış sarılık tanılı hastalara Lactobacillus rhamnosus GG verilmesi uzamış sarılığın takip süresini kısaltabilir ve bilirubin düzeylerinin düşmesinde etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The effect of probiotics on hyperbilirubinemia in patients receiving phototherapy is known. In this study, we aimed to elucidate how probiotic use affects bilirubin levels in patients with prolonged jaundice. Material and Methods: In this study, the files of the patients who applied to the SBU Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital Neonatal Polyclinic between March 1, 2021 and March 1, 2022 were retrospectively analyzed. A total of 98 patients with a diagnosis of prolonged jaundice, 51 of whom were taking probiotics and 47 were not taking probiotics, were included in the study. Descriptive characteristics of the patients (sex, birth weight, week of birth, type of delivery, maternal age, number of pregnancies, number of births, baby blood group, maternal blood group, presence of blood incompatibility, type of blood incompatibility), anthropometric measurements at the time of admission, diet, sucking status, catching birth weight, history of phototherapy, phototherapy history in siblings, laboratory results at admission, bilirubin levels in weekly follow-ups, defecation number of cases were evaluated. Those with transcutaneous bilirubin levels below 5 mg/dl were excluded from the study. Results: The mean age of newborns taking probiotics was 16.3 days, and those not taking probiotics were 16.5 days. The rate of those who received only breast milk in probiotics was 60.8%, and 61.7% of those who did not take probiotics. The mean stay in the study was 3.4 weeks, or 23 days, for those taking probiotics, compared to 4.5 weeks or 31 days for those not taking probiotics. The mean duration of stay in the study of the probiotic recipients; were significantly shorter than those who did not take probiotics. First, second and third week TCB levels in the probiotic group; was significantly lower than those who did not. First and second week total serum bilirubin levels in the probiotic group; was significantly lower than those who did not. The rate of decrease in transcutaneous and serum bilirubin in the group receiving probiotics; was significantly higher than those who did not. The number of defecations increased in 76% of the group that took probiotics, and the number of defecations increased by 29% in those who did not. The rate of increase in the number of defecations in the group that took probiotics; was significantly high. The third and fourth week bilirubin levels of those who were born by cesarean section in the group that did not receive probiotics were significantly higher than those who had a normal spontaneous vaginal delivery. Conclusion: It was observed that the follow-up period was shorter in the group receiving probiotics, the bilirubin levels decreased faster in the weekly follow-ups, and the number of defecations increased significantly. In addition, it was observed that the bilirubin levels of newborns born by cesarean section were higher than those who had normal spontaneous vaginal delivery. We think that cesarean delivery poses a risk for prolonged jaundice. It is thought that probiotic supplementation in patients with prolonged jaundice may be effective in decreasing bilirubin levels, shortening the follow-up times, increasing the comfort of patients and reducing the workload of doctors. As a result, administration of Lactobacillus rhamnosus GG to patients with prolonged jaundice may shorten the follow-up period of prolonged jaundice and be effective in decreasing bilirubin levels.