Normal endokrin fonksiyonu olan prepubertal çocuklarda hipofiz bezi hacminin 3 boyutlu MRG ile değerlendirilmesi
The evaluation of pituitary gland volume using threedimensional MRI in prepubertal children with normal endocrine function
- Tez No: 426629
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: On iki yaş altındaki normal endokrin fonksiyonu olan kız ve erkek çocuklarının hipofiz bezi volümünün ölçümü ve bu ölçümlerle prepubertal dönemde normal hipofiz hacminin referans aralığına ulaşmak Materyal ve Metod: Çalışmamızda 2012-2014 Eylül tarihleri arasında Radyoloji AD MRG ünitesine gelen değişik endikasyonlarla kraniyal MRG incelemesi yapılan normal endokrin fonksiyonu olan, 12 yaş ve altındaki çocuklar retrospektif olarak incelendi. Her yaş ve cinsiyet için hipofiz bezinin hacim ve yükseklik değerlerinin en az, en fazla ve ortalama değerleri bulundu. Her yaş ve cinsiyet için hipofiz bezi hacim değerlerinin 5-10-25-50-75-90-95. persantilleri içeren referans değerleri oluşturuldu Bulgular:.Prepubertal dönemde her iki cinsiyet için hipofiz bezi hacim ve yükseklik değerlerinin yaşla birlikte anlamlı bir şekilde arttığı bulundu. Hipofiz hacmi yenidoğan döneminden itibaren erkek cinsiyette kız cinsiyete göre daha büyükken; 6 yaşından itibaren kız cinsiyette daha büyük izlenmektedir. Hipofiz bezi yüksekliği yaşla birlikte kademeli olarak artış göstermekte olup; yenidoğan döneminden itibaren erkek cinsiyette fazla olan hipofiz bezi yüksekliği 4 yaşla beraber kız lehine değişmektedir. Sonuç: Normal endokrin fonksiyonu olan prepubertal dönemdeki çocukların 3D MRG ile hipofiz bezi hacmi ve yüksekliği ölçülerek her yaş grubu için ayrı ayrı belirlendi ve normal referans aralığını oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To access the reference range of normal pituitary volume in prepubertal children with the measurement of normal endocrine function of the pituitary gland volume in boys and girls under 12 years of age. MATERIALS AND METHODS: In our study under 12 years of age children which were coming between September 2012-2014 to our Radiology unit with normal endocrine function performed cranial MRI; were examined retrospectively. The minimum, maximum -average height and volume values of pitutary gland for each gender and age were found. The pituitary gland volume value for each age and gender was created 5-10-25-50-75-90-95 reference value containing percentiles. FINDINGS: In the prepubertal period, the pituitary gland volume and height values for both sexes were found to increase significantly with age. Although the pituitary volume in male gender greater than female gender with the neonatal period; it became opposite with the sixth age. The pituitary gland height is gradually growth with age; it was greater in male gender in neonatal period than became greater in female gender with the fourth age. CONCLUSION: The normal endocrine function prepubertal children's pituitary gland volume and height was determined separately for each age group with 3D MRI and was created the normal reference range