Kalıcı kalp pili implante edilmiş hastalarda gelişen atriyal fibrilasyon ile epikardiyal yağ arasındaki ilişki
Relationship between epicardial fat and atrial fibrillation development in patients with permanent pacemaker
- Tez No: 426630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR KIRIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Kalıcı kalp pili (KKP) olan hastalarda gelişen atriyal fibrilasyon (AF) ile epikardiyal yağ dokusu arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir Yöntem: Çalışmaya kalıcı kalp pili olan ve epikardiyal yağ kalınlığı ölçülen 40 hasta alındı. Hastalar AF varlığına göre 2 grupta (Grup1: AF olan, Grup 2: AF olmayan) incelendi. Atriyal fibrilasyon, KKP aracılığıyla değerlendirilen >5dk süren ve >175 atım/dk hızında atriyal yüksek hız (AYH) varlığı olarak kabul edildi. Çalışma popülasyonunun demografik özellikleri, standart 2 boyutlu ekokardiyografi, Doppler ve doku Doppler bulguları kayıt edildi. Epikardiyal yağ kalınlığı ve AF gelişimi arasındaki ilişki istatiksel analiz ile değerlendirildi. Bulgular: Grup 1'de 10 hasta (ortalama yaş 57,8±17,0) ve grup 2'de 30 hasta (ortalama yaş 60,5 ±13,7) mevcuttu. İki grup arasında demografik özellikler açısından fark yoktu. Temel ekokardiyografik parametrelerden sol atriyum çapı ve hacmi, sol ventrikül çap ve duvar kalınlıkları, ejeksiyon fraksiyonu, sol ventrikül kitle indeksi iki grupta benzerdi. Epikardiyal yağ kalınlığı açısından 2 grup arasında anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: Kalıcı kalp pili olan hastalarda, atriyal fibrilasyon sık görülür. Ancak bu hasta grubunda epikardiyal yağ kalınlığı ile arasında ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Aim: We investigated the relationship between epicardial fat thickness and atrial fibrillation (AF) development in patients with permanent pacemaker. Methods: 40 patients who had permanent cardiac pacemaker and were measured epicardial fat tissue thickness with echocardioraphy icluded in the study. According to AF development patients were divided to 2 groups; group 1 (AF developed) and group 2 (AF did not develop). The definition of atrial fibrillation was if there were a rate >175 beat/minute and a duration >5 minutes of atrial high rate (AHR). The demographic features, standart 2 dimensional echocardiography, Doppler and tissue Doppler findings recorded. The relationship between epicardial fat and atrial fibrilation development eveleauted statistically. Results: There were 10 patients in group 1 (mean age 57.8±17.0) and 30 patients in group 2 (mean age 60.5 ±13.7). There were no significant differences between the groups with respect to demographic data. The baseline echocardiographic parameters including left atrium diameter and volume, left ventricular diameter and wall thickness, ejection fraction and left ventricle mass index were similar in two groups. Epicardial fat tissue thickness was lower in patients with atrial fibrillation but there was no statistical significance. Conclusions: In patients with permanent cardiac pacemaker atrial fibrillation is common. In this population we did not find a relationship between epicardial and atrial fibrillation development.