Ultrasonografi eşliğinde yapılan karpal tünel sendromu enjeksiyonlarında görsel bilgilendirmenin anksiyete ve klinik parametreler üzerine etkisi
Effects of visual information on anxiety level and clinical parameters in ultrasonography guided carpal tunnel injections
  1. Tez No: 426634
  2. Yazar: ÖMER FARUK SERDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARKUCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Ultrasonografi Eşliğinde Yapılan Karpal Tünel Sendromu Enjeksiyonlarında Görsel Bilgilendirmenin Anksiyete ve Klinik Parametreler Üzerine Etkisi Amaç: Karpal tünele yönelik lokal enjeksiyonlarda ultrasonografi (USG) eşliğinde yapılan görsel bilgilendirmenin anksiyete ve klinik parametreler üzerine etkisini incelemek Metod: 100 idyopatik karpal tünel sendromu (KTS) hastası çalışmaya dahil edildi. Hastalardan onam alınarak karpal tünel içine lokal steroid enjeksiyonu yapıldı. Steroid preparatı olarak 2 mg betametazon sodyum fosfat ve 5 mg betametazon di-propionat kombinasyonunu içeren preparat kullanıldı. Hastalar randomize olarak poliklinik sırasına göre iki gruba ayrıldı. USG eşliğinde enjeksiyon ve eş zamanlı USG üzerinden görsel bilgilendirme yapılanlar grup 1, her hangi bir bilgilendirme yapılmaksızın körleme teknikle enjeksiyon yapılanlar grup 2 olarak belirlendi. Hastalar enjeksiyondan 1 ay sonra kontrole çağrıldı. Çalışmayı 93 hasta tamamladı (79 kadın, 14 erkek). Hastaların enjeksiyon işleminden duydukları memnuniyet düzeyi 'kötü', 'orta', 'iyi' ve 'mükemmel' olarak derecelendirildi. Enjeksiyon öncesi ve hemen sonrasında anksiyete, enjeksiyon öncesi ve 1 ay sonrasında ağrı ve elin sıkma gücü değerlendirildi. Anksiyete değerlendirmesi için Durumluk ve Süreğen Anksiyete İnvanteri (STAİ: State and Trait Anxiety İnventory) kullanıldı. Ağrı değerlendirmesi için Görsel Ağrı Skalası (VAS) kullanıldı. Elin izometrik kavrama gücü el dinamometresi ile değerlendirildi. Bulgular: Her iki grupta enjeksiyon sonrası ağrı, anksiyete ve el fonksiyon parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı düzelme oldu. VAS skorları her iki grupta da anlamlı olarak azaldı (p0.05) VAS skorlarında grup 1'de grup 2'ye göre daha fazla azalma saptandı. STAI skorları her iki grupta anlamlı olarak azaldı (p0.05). Dinamometre ile ölçülen elin izometrik kavrama gücü her iki grupta anlamlı olarak arttı (p0.05). Tartışma: Çalışmamızın sonuçlarına göre KTS enjeksiyonlarında USG kullanımı ve eş zamanlı USG üzerinden görsel bilgilendirme yapılmasının anksiyete ve el fonksiyonu açısından körleme tekniğe kıyasla üstünlüğü saptanmadı ancak VAS skorlarındaki azalma diğer gruba göre daha fazlaydı. Bu sonuç lokal uygulamalarda USG kullanımının enjeksiyonun etkinliğini arttırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Effects of Visual Information on Anxiety Level and Clinical Parameters in Ultrasonography Guided Carpal Tunnel Injections Aim: The purpose of this study is to evaluate the effects of ultrasonography (USG) using and patient education by giving visual information via USG on anxiety levels and clinical parameters in carpal tunnel injections Method: The study included 100 patients with idiopathic carpal tunnel syndrome (CTS). Local corticosteroid injection performed into the carpal tunnel in all patients. 2 mg betamethasone sodium phosphate and 5 mg betamethasone dipropionate combination was used as corticosteroid. Patients were randomly assigned into two groups consecutively. Group 1 had an injection and visual information by USG. Group 2 received a blinded injection without any visual information. Patients were evaluated at preinjection and finally at fourth week after injection. 93 of the participiants had completed the study (79 female and 14 male). Patients' satisfaction level due to injection procedure was graded as 'bad', 'moderate', 'good' and 'perfect'. Anxiety levels, pain and hand-grip were evaluated in pre-injection and post-injection periods by State and Trait Anxiety Inventory (STAI), visual analog scale (VAS) and hand-dynamometer respectively. VAS and hand-grip were assessed before injection and at fourth week after injection. STAI was assesed before and after injection immediately. Results: İn both of the groups VAS, STAI and hand-grip values significantly improved. Group 1 had a better improvement of VAS score than group 2 with no significant difference between groups (p>0.05). STAI scores decreased in both of the groups (p0.05). Conclusion: İn CTS injection USG-guiding and giving visual information to patient by USG had no superiority to blinded injections on anxiety level and hand-grip but had a significant decrease of VAS score in comparison with blinded injections. İt seems to be more effective using USG-guiding in local injections for a better response of treatment.