Merkezimizde transkateter aort kapak implantasyonu yapılan hastalarda erken ve geç dönem sonuçlar
The early and late results after transcatheter aortic valve implantation in our center
- Tez No: 426633
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada merkezimizde transkateter aortik kapak implantasyonu (TAVİ) uygulanan hastaların erken ve geç dönem klinik ve ekokardiyografik takip sonuçları değerlendirildi. Yöntem: 2012-2013 yılları arasında kliniğimizde ciddi aort darlığı (AD) nedeni ile TAVİ uygulanan 16 hastanın erken ve geç dönem sonuçları değerlendirildi. Tüm hastalara transfemoral yaklaşım ile CoreValve biyoprotez kapak yerleştirildi ve hastalar 16,2±14,7 ay takip edildi. Bulgular: Hastaların (8'i kadın, ortalama yaş 77.1±7.7) işlem öncesi ortalama aortik kapak alanı (AVA) 0.7±0.2 cm2, ortalama aortik kapak gradiyenti (MnG) 55.6±19.7 mmHg, fonksiyonel sınıfı New York Kalp Cemiyeti (NYHA)'ne göre 2.9±0.2 iken, TAVİ işlemini takiben AVA, MnG ve fonksiyonel sınıflamalarında anlamlı düzelme görüldü. İşlem başarısı %87.5 olup, hastalara ortalama 1.3±0.6 kapak implante edildi. 1 hastada kapak implantasyonu sonrası hemodinamiyi bozan ileri paravalvüler AY geliştiği için cerrahi aort kapak replasmanı yapıldı. İşlemde 1 hastada AV tam blok, 1 hastada koroner obstrüksiyona bağlı ventriküler taşikardi; işlem sonrası erken dönemde ise 1 hastada geçici iskemik atak, 2 hastada minör kanama gelişti. 1 hasta işlemde gelişen kalp tamponadı nedeniyle, 1 hasta işlem sonrası 33. gün enfeksiyon ve disssemine intravasküler koagülopati nedeniyle, 2 hasta da 7. ve 15. aylarda kalp dışı nedenlerden hayatını kaybetti. İşlemin 3 yıllık yaşam süresi %75 bulundu. Sonuç: Cerrahi riski yüksek veya opere edilemeyecek olan semptomatik AD hastalarında, cerrahiye alternatif bir tedavi yöntemi olarak klinik pratiğe girmiş olan TAVİ işlemi, erken ve geç dönem sonuçları itibariyle başarılı ve güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Background:The early and late term results of who underwent transcatheter aortic valve implantation (TAVI) in our center were evaluated in this study. Methods: The early and late term results of 16 patients with severe aortic stenosis who underwent the TAVI procedure in our clinic between 2012 and 2013 years were evaluated. All of our patients were implanted with CoreValve bioprosthetic valves through the transfemoral approach and followed-up for 16.2±14.7 months. Results: Before the procedure, the mean aortic valve area (AVA) was 0.7±0.2cm2, the mean valvular gradients (MnG) were 55.6±19.7 mmHg and the mean functional class was 2.9±0.2. Following the TAVI procedure the AVA, MnG ve functional class were improved, significantly. The technical success rate was %87.5, and mean 1.3±0.6 valves was implanted in all patients. Surgical AVR was required for 1 patient because of severe paravalvular leakage. At the procedure, in 1 patient third degree atrioventricular (AV) block and in 1 patient coronary occlusion were developped. The patient with third degree AV block was required permanent pacemaker. In the early term after TAVI in 1 patient transient ischemic attack and in 2 patients minors hemoragy were developped. 1 patient was dead of cardiac tamponade in the procedure, 1 patient was dead from infections and dissemine intravascular coagulopathy postoperative 33th days and 2 patients were dead of noncardiac reasons on the 7th and 15th months, respectively. In this study 3 years survi of TAVI procedure was %75. Conclusion: In the patients with high surgery risk or inoperable aortic stenosis, TAVI is a rather safe and successful method in the early and late terms as an alternative therapy to surgery.