Su analizi yapan küçük ölçekli bir laboratuvarın kimyasal depolama sisteminin iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi
The examination of chemical storage system in a small scale water analysis laboratory with respect to occupational health and safety
  1. Tez No: 426645
  2. Yazar: RUHAN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELKIS ATASEVER ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kimyasal maddeler doğasından kaynaklanan özelliklerinden dolayı insan ve çevre sağlığı açısından büyük bir tehlike arz etmektedir. Hayatımızı devam ettirebilmesi için yaşantımızın her aşamasında kimyasal maddelere ihtiyaç duyulmaktadır. Gerek sanayide gerek sağlık da olsun yaşamımızın vazgeçilmesidir. Kimyasal maddeleri“Kimya Kurallarına”göre doğru kullanıldığı zaman hayatımızı kolaylaştırmakta, yanlış kullanıldığı zaman da çok kötü olan kazalara neden olmaktadır. Kimyasal maddeler kendi aralarında patlayıcı, oksitleyici, zehirli, alevlenir, vb gibi olması yanı sıra fizikokimyasal veya toksikolojik özellikleriyle de sınıflandırılmıştır. Kimyasal maddelerin fiziksel özelliklerinin sınıflandırılması, ne tür tehlike ve risk oluşturdukları halkında bilgi vermektedir. Tehlikeli kimyasal maddelerin yapıları itibariyle her biri ayrı risk oluşturduğu için depolanmaları büyük bir sorun oluşturmaktadır. Kimyasal madde depolarında, risklerin ve tehlikelerin belirlenemediği ve gerekli önlemlerin yeteri kadar alınamadığında durumlarda yapılacak en küçük bir hata, endüstriyel boyutlarda kazalara, yangınlara ve ölümlere neden olabilmektedir. Bu çalışma kimyasalların depolanması ve kullanılmasından sorumlu kişiler ve yetkililerin gerekli önlemleri almasını, riskin azaltılmasını ve güvenli depolama çalışmalarına katkı sağlanmasını hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the inherent properties of chemical substances poses a great danger to human health and the environment. It is needed to chemicals at each stage of our lives in order to continue our lives. They are indispensable in health care both in the industry to get our lives. Chemicals“the Chemical Rules”according to which make our lives easier when used correctly, also when used incorrectly it causes terrible accident. Chemicals has also been classified according to physicochemical or toxicological properties of them, as well as they are explosive, oxidizing, toxic, flammable, etc. The classification of the physical properties of chemical substances, Gives us information on what kind of danger or risk they pose. As each chemical substance has specific risk because of their structure, the storage of hazardous chemicals poses serious problems. In chemical warehouse, the results of the smallest mistake done in the situations that risk and danger could not have been determined and the necessary measures could not have been taken, may cause accidents at industrial scale, fire or death. This study aims to contribute to the necessary measures to be taken by the person responsible for the storage and usage of chemicals and relevant authorities, reductions of risk and secure storage applications.