İş sağlığı ve güvenliğinde eğitimin önemi
Importance of training in occupational health and safety
  1. Tez No: 426644
  2. Yazar: FAYIK AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Sağlık Eğitimi, Teknik Eğitim, Accidents, Health Education, Technical Education
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Son yıllarda İş Sağlığı ve Güvenliğinin (İSG) önemi arttıkça, bu kapsamda çalışma ortamlarının ve işgücü davranışlarının daha güvenli hale gelmesi için ilgili kuruluşlar ve işletmeler tarafından büyük gayretler sarf edilmektedir. İş kazası ve meslek hastalıklarının büyük bir kısmının da çalışanların güvensiz davranışlarından kaynaklandığı bilinmektedir. Bunun esas sebebi bilgi eksikliği olup, çalışanlara eğitimle bilgi ve bilinçli davranış alışkanlığı kazandırılmaya çalışılmaktadır. Bireylerin kültür ve inanç yapıları da dikkate alınarak verilen eğitimler yüksek moral gücü sağlamakta, ruh sağlığını olumlu yönde etkileyerek sosyal hayatta da birlik beraberliğe ve huzura sebep olmaktadır. Motivasyonu yüksek çalışanların olduğu güvenli iş ortamlarında, doğru çalışma yöntemleri ile en yüksek verimin alınacağı da bir gerçektir. Bu konuyla ilgili olarak özellikle Osmanlı' nın kuruluş ve yükseliş döneminde etkili olan“AHİLİK”Sisteminden de örnekler verilmiştir. Başarılı sonuçlara ulaşmak için İSG' de eğitimin ne kadar önemli olduğu, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu da göz önüne alınarak anlatılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda bazı işletmelerin eğitim sonuçları değerlendirilerek, işletmelere en az % 6.5 maddi katkı sağladığı istatistiksel tablolarla gösterilmiştir. Ayrıca, bilinçli çalışma ve motivasyon etkisiyle de iş kazası ve meslek hastalıklarında % 70' lere varan azalmayla, ülkelerin bütçelerine % 5' ler civarında katkı sağladığı görülmekle birlikte, birçok toplumsal yaralanmaların önlenmesiyle manevi bir huzura sebep olması gibi, eğitimin daha birçok olumlu sonuçları ortaya konmaya çalışılmıştır. Anahtar kelimeler; İSG eğitimleri, eğitimin önemi, eğitimin sonuçları.
Özet (Çeviri)
Importance of occupational safety and health encourages companies to put more effort on improving and creating safer and healthier working environments and labor force behaviors. One of the most important problems behind accidents at work and occupational diseases is inattentive behaviors. Lack of information and education cause these behaviors. Companies work hard to minimize and eliminate such behaviors by educating their employees and giving revised trainings. Giving trainings considering individuals cultural and religious backgrounds provide high morale and as a result improves their mental health. Social welfare also benefits positively from these trainings. It is a fact that highly motivated employees who use right working methods increase efficiency. There are examples given in this thesis from Ottoman Empire, a system called“Ahilik”which is related to this topic. The bill numbered 6331 regulates occupatıonal safety and health taken as fundamental to reach all conclusions. Accordingly results of some company's training and education sessions analyzed and showed that companies saved around 6 % economicly. Also results showed that motivation and carefull working reduced accidents at work and occupational diseases up to 70 % and put positive impact up to 5 % their countries economy. Keywords; ISG trainings, importance of trainings, results of trainings