10–24 yaş arası adölesan ve genç erişkinlerde meningokok taşıyıcılığı sıklığı, serogrup dağılımı ve taşıyıcılık ile ilişkili risk faktörleri ile belirlenmesi
Prevalence, serogroup distribution, and related risk factors for nasopharyngeal carriage of neisseria meningitidis in adolescents and young adults aged between 10 to 24 years old
  1. Tez No: 426674
  2. Yazar: RAHMİ TUNA TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENER ÇAĞRI DİNLEYİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnvazif meningokok enfeksiyonları tüm dünyada menenjit ve sepsisin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Meningokok enfeksiyonlarında taşıyıcılık oranlarının ve serogrupların belirlenmesinin invaziv enfeksiyon epidemiyolojisi ile yakın ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu amaç ile ülkemizde adölesan ve genç erişkinlerde nasofaringeal Neisseria meningitidis taşıyıcılığı sıklığının belirlenmesi ve izolatların serogrup tayinin yapılması planlandı. Çalışmaya 12 ilden 13 merkez dahil edildi ve her merkez nüfus sayısı doğrultusunda,10-24 yaş arasında, her yaştan eşit sayıda erkek ve kadın olacak şekilde toplam 1518 olgu aldı. Olguların boğaz sürüntüsü alındı ve taşıyıcılık risk faktörleri açısından anket uygulandı. Sonuç olarak 1518 olgunun 96'sında (%6,3) taşıyıcılık saptanmış olup serogrup A taşıyıcılığı oranı %0.3, serogrup B taşıyıcılığı %0.6, NG taşıyıcılık oranı %0.9, serorgup W taşıyıcılık oranı %4.2, serogrup Y taşıyıcılık oranı ise %0.3 olarak saptandı. Risk faktörleri içinde yer alan dershaneye gidip gitmediği, yurt ya da evde kalma öyküsü, yurt ya da öğrenci evinde kalmanın, askerlik durumu, son 1 yıl içerisinde aynı evde yaşayan kişilerden ya da kendisinin Ümre/Hac ya da Suudi Arabistan'a seyahat öyküsü, sigara kullanımı, kafe-sinema-bar-stat-alışveriş merkezi gibi toplu taşıma yerlerine gidiş sıklığı, son 3 ay içerisinde üst solunum yolu enfeksiyonu geçirme öyküsü olarak saptandı. Bu çalışma ile ülkemizde taşıyıcılık oranının %6,3 olduğunu, sanılınanın aksine bizim ülkemizde de taşıyıcılık adölesan pikinin var olduğunu, taşıyıcıların ise %66.6 oranında en sık serogrup W olduğunu, son 1 yıl içerisinde aynı evde yaşayan kişilerden ya da kendisinin Ümre/Hac ya da Suudi Arabistan'a seyahat öyküsü olmanın (p:0.04) ve son 3 ay içerisinde üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmenin (p:0.013) taşıyıcılık için istatistiksel olarak anlamlı şekilde risk oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Invasive meningococcal infections are one of the most important reasons of meningitis and sepsis worldwide. Identification of the carriage rate and serogroup of meningococcal infection have been shown to be closely related to epidemiology of invasive infections. In this study, nasopharyngeal carriage of Neisseria meningitidis and serogroup determination in adolescents and young adults was planned. The study involved 13 centers in 12 province, according to resident number each center received a total of 1518 cases in equal number of men and women between 10-24 years of age. Throat swabs was taken and a questionnaire for the carriage risk factorswas conducted. As a result, 96 of 1518 patients (6.3%) carrier determined as serogroup A carrier rate of 0.3%, serogroup B carriers 0.6%, NG carrier rate of 0.9%, serogroup W carriage rate is 4.2%, serogroup Y carriage rate is 0.3% respectively. Risk factors determined as to be in a classroom, stay in dormitory or student residence, military status, living in a home with people who traveled Umran / Hajj or Saudi Arabia last year, smoking, the frequency of bar-cafe-theater-stadium-mall visits and medical history of upper respiratory infections in the last 3 months. This study shows 6.3% carrier rate, contrary to the common blief adolescent carrier peak, with the carrier rate of 66.6% the most common serogroup is W, living in a home with people who traveled Umran / Hajj or Saudi Arabia last year (p = 0.04) and medical history of upper respiratory infections in the last 3 months (p = 0.013) statistically significant risk factors for carriage in our country.