Osteoid osteoma radyofrekans ablasyon tedavisi sonrası tedavi etkinliğini değerlendirmede klinik bulgular ile 3 Tesla manyetik rezonans, bilgisayarlı tomografi bulgularının karşılaştırılması
Evaluation of the treatment efficacy after radiofrequency ablation of osteoid osteoma: Correlation of 3-T MR and CT imaging findings with clinical findings
  1. Tez No: 426673
  2. Yazar: MEHMET ALİ KAPTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERAT ACU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Orthopedics and Traumatology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı perkutan radyofrekans termo-ablasyon (RFTA) ile tedavi edilen osteoid osteoma olgularında prospektif olarak, tedavi öncesi ve sonrası vizüel analog sistemi (VAS) bulgularının; 3T MRG ve BT bulguları ile karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesidir. Ağustos 2014 ile Ocak 2016 tarihleri arasında girişimsel radyoloji bilim dalına başvuran 13 hasta çalışmaya dahil edildi. Hasta grubunda yaş aralığı 8 ile 37 yaş aralığındaydı. Tüm hastalarda (RFTA) işlemi soğuk tip problar ile yapıldı. Prob seçimi, RFTA uygulama süresi, jeneratör güç ayarı, nidus boyutları gözönüne alınarak kullanılan ticari markanın kullanıma yönelik önerdiği kılavuzlara göre yapıldı. Her olguya tedavi öncesi ve sonrası 3. ayda kontrastsız ince kesit (0.5 mm) BT ve kontrastlı 3T MRG görüntüleme çalışıldı. Klinik değerlendirme amaçlı her olgu VAS adı verilen anket formu ile tedavi öncesi ve sonrası 3. ayda değerlendirmeye tabi tutuldu. Yapılan değerlendirmede BT'de tedavi öncesi ve sonrası nidus medio-lateral (ML), kranio-kaudal (KK) çapları ve hacim bulguları arasında anlamlı istatistiksel farklılık elde edildi. MRG'lerde ise tedavi öncesi ve sonrası nidus antero-posterior (AP), ML, KK çapları, hacim, nidus intensite değişiklikleri ve kontrastlanma farkları arasında anlamlı istatistiksel farklılık elde edildi. BT ve MRG'de kortikal kalınlaşma tedavi öncesi ve sonrası aksiyel ve sagittal planda istatistiksel olarak regrese olarak izlendi. Tedavi öncesi ve sonrası VAS ağrı ortalama puanları arasında anlamlı istatistiksel farklılık saptandı. Tedavi öncesi ve sonrası anlamlı istatistiksek farklılık gösteren radyolojik görüntüleme bulguları ile VAS ağrı ortalama puanları arasında istatistiksel korelasyon mevcuttu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this prospective study was to evaluate the pre- and post-treatment 3-T MR and CT imaging findings of osteoid osteoma patients treated with radiofrequency thermo-ablation (RFTA) and to compare these findings with the pre and post-treatment visual analog pain scale (VAS) scores. From August 2014 to January 2015, thirteen consecutive patients with osteoid osteoma (age range, 8-37) who had been referred to our interventional radiology department for RFTA treatment, were included in this study. All RFTA procedures were performed with the use of cooled radiofrequency (RF) probes. All patients were examined with non- enhanced CT and contrast enhanced 3-T MR studies at baseline and at 3 months after the procedure. Clinical follow up was performed with visual analog scale (VAS) scores at baseline and at 3 months after the procedure. The evaluation of the CT images revealed a statistically significant difference between the pre-procedural and post-procedural findings with regard to medio-lateral and cranio-caudal nidus diameters and the nidus volume measurements. The evaluation of the MR images showed a statistically significant difference between the pre- and postprocedural findings with regard to medio-lateral ,cranio-caudal and antero-posterior nidus diameters, nidus volumes, nidal signal intensity changes and the degree of enhancement. When compared to pre-procedural images, cortical thickening was found to be significantly regressed on post- procedural axial and sagittal CT and MR images. Baseline mean VAS scores were significantly different than the post-procedural scores. The imaging findings that showed a statistically significant difference between the pre- and post-procedural evaluations also showed a statistical correlation with the mean VAS scores.