Romatizmal hastalıklarda kontrasepsiyon yöntemleri ve gebelik sonuçları
Rheumatological contraception methods and pregnancy outcomes
- Tez No: 426676
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÜNLÜOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sistemik inflamatuvar hastalıklar doğurganlık çağında kadın hastalarda sık görülmektedir. Bu yüzden romatolojik hastalığı olan kadın hastaların kullandığı ilaçların doğurganlık potansiyeline etkisi, olası bir gebelikte kullanılabilirliği ve hastalığın gebelik üzerine etkileri göz önünde bulundurulmalıdır. Romatolojik hastalıklarda kullanılan ilaçların bir çoğu teratojenik olduğu için, gebelik planlamayan hastalarda etkin bir kontrasepsiyon yöntemine başvurmak gerekmektedir. Gebelik planlayan hastalarda ilaç kullanımı planlanırken ise bu ilaçların teratojenite potansiyeli, oluşum halindeki fetal organlara etkisi, fetal büyümeye etkisi, yenidoğana etkisi ve çocuktaki uzun vadeli etkileri göz önüne alınmalıdır. Örneğin ankilozan spondilit (AS) gibi omurga ağrısı ile seyreden bir hastalık nedeniyle gebelikte sürekli non steroid anti inflamatuar ilaç'ların (NSAİİ) kullanımı söz konusu olabilir. 32 haftadan sonra NSAİİ'lere (selektifler dahil) devam edilmesi fetüste duktus arteriozusun (d.arteriosus) daralmasına hatta erken kapanmasına ve renal bozukluklara yol açabileceği ve yenidoğanda pulmoner hipertansiyona neden olması gibi komplikasyonları olabileceği unutulmamalıdır. Kortikosteroidler (KS) ile kontrol altında tutulamayan romatoid artrit (RA) hastasında gebelik planı mevcutsa hastalığı modifiye eden anti romatizmal ilaçlar ( DMARD ) ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Leflunomid (LEF) ve metotreksat (MTX) gebelikte kontrendikedir. Gebelikte düşük doz kortikosteroide ilave olarak ilk önerilecek ilaçlar sulfasalazin (SSZ) (folik asit ile birlikte), antimalaryal ilaçlar ve intramusküler altındır. İkinci grupta azatiyoprin (AZA) ve siklosporin (CYC) sayılabilir. Çok gerekli durumlarda kurtarıcı olarak anti tümör nekrosis faktör (anti-TNF) tedaviler uygulanabilir. Renal tutulum hikayesi bulunan CYC, AZA ve KS kullanmış halen normal renal fonksiyonlara sahip bir sistemik lupus eritematozus (SLE) hastası hamile kalmak istediğinde tedavi seçeneklerimiz sınırlıdır. Gerekli ise antimalaryal ilaçlar ve AZA hamilelikte kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Systemic inflamatory diseases are commonly seen in women of childbearing age. For this reason, in female patients with rheumatological disease, used drugs' effect on pregnancy potential, availability in a likely pregnancy and effect of disease on pregnancy should be considered. In patients who aren't planning on becoming pregnant, taking teratogenic medications like most of the drugs used in rheumatological diseases require effective contraception to prevent pregnancy. When discussing drug use in patients planning pregnancy, teratogenic potential of drugs, their effects on fetal organs, fetal growth and newborn, and long term effects to child should be considered. For instance continous Non-Steroid Anti Inflamatory Drug (NSAID) use in pregnancy could be in question for a disease with spine pain like Ankylosing Spondylitis. It should be remembered that continuing NSAIDs (including selectives) after 32nd week, can cause complications as contraction and even early closure of ductus arteriosus, renal problems and pulmonary hipertension in fetus. The disease-modifying antirheumatic drugs (DMARDs) are often used after treatment with corticosteroids has failed in Rheumatological Arthritis patients who are planning on pregnancy. Leflunomide and methotrexate are contraindicated in pregnancy. In addition to low dose corticosteroid, primarily recommended drugs in pregnancy are sulfasalazine (with folic acid), antimalarial medication and intramuscular gold. Azathioprine and cyclosporine can be counted as secondary group. In most needed situations anti-TNF treatments can be applied as life saving. Treatment choices in pregnancy planning SLE patient with renal involvement story, cyclophosphamide, azathioprine and corticosteroid use and currently with normal renal function are limited. If necessary antimalarial drugs and azathioprine can be used in pregnancy.