Pediatri ünitelerinde takılan kateterlerin takibi ve değerlendirilmesi
Evaluation and follow-up of catheters implanted in pediatric units
  1. Tez No: 426677
  2. Yazar: HÜSEYİN ELÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ALABAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kullanımı her geçen gün artan ve tıbbi uygulamaları kolaylaştıran santral venöz kateterler beraberinde artan sayıda kateter komplikasyonuna da neden olmaktadır. Bu çalışmada, çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan ve santral venöz kateter veya hemodiyaliz kateteri takılan hastalarda kateterlerin takibi, gelişen komplikasyonların takibi ve bu komplikasyonların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ağustos 2014 ve Ağustos 2015 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde yatırılarak tedavi altına alınan, bu tedavi sürecinde tünelsiz santral venöz kateter ve/veya hemodiyaliz kateteri takılan 106 çocuk hastadaki 155 adet kateter uygulaması incelendi. Yoğun bakım ünitemizde bir yılda 106 hastaya 155 kateter uygulanmış, bu kateterler 1634 kateter günü süresince kullanılmıştır. Çalışmamızda takip edilen 155 kateter uygulamasının 89 (% 57.4)'u femoral, 19 (% 12.3)'u subklavyan yerleştirilirken 47 (% 30.3)'si de internal juguler yerleştirilmiştir. Tez çalışmasının yapıldığı dönemde 8 kateter enfeksiyonu tespit edilmiş olup kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonu hızı 4.8/1000 kateter günü olarak hesaplanmıştır. 155 kateter vakasının takibinde 3 adet kateter trombozu gelişmiş olup literatüre göre oldukça düşük hızda (% 2) gerçekleşmiştir. Pnömotoraks komplikasyonu hızı literatürden düşük olup tek vakada (% 1.5) gerçekleşmiştir. Çalışmamızda literatürle uyumlu olarak cilt florası elemanları en yüksek sıklıkla görülmüş olup yoğun bakım ünitemizin florasıyla ilişkili olarak Acinetobacter, Klebsiella ve Serratia literatürdeki oranlardan daha yüksek oranlarda gözlemlenmiştir. Sonuç olarak; yeterli ve güvenli damar erişimi sağlayan araçlar olarak özellikle yoğun bakım ve acil servislerde klinik uygulamalardaki yerini koruyan santral venöz kateterlerin ciddi komplikasyonlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Kateter komplikasyonlarından kaçınmak için her olguda uygulama ve kullanım kurallarına dikkat edilmeli, hastanın veya uygulayıcının getirdiği ek riskler var ise bunlara yönelik ek önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Central venous catheters which facilitate medical prosedures and are increasingly used, are with this usage become the reason of the increasing catheter complications. By this study, our purpose is to follow-up central venous catheters and follow-up and evaluate the complications of central venous catheters or hemodialysis catheters implanted to inpatients of pediatric intensive care unit. 155 nontunneled central venous catheter and/or hemodialysis catheters implanted in 106 pediatric patients that hospitalized in Pediatric Intensive Care Unit of Balcalı Hospital of Education and Research of Çukorova Univercity between August 2014 and August 2015 are studied. In our intensive care unit, 155 catheters implanted in 106 patients and this catheters totally used for 1634 days. In our study of 155 catheters, 89 (% 57.4) implanted in femoral vein, 19 (% 12.3) implanted in subclavian vein and 47 (% 30.3) implanted in internal juguler vein. In the period of the study 8 catheter infection is identified and catheter related blood stream frequency is calculated as 4.8/1000 catheter days. 3 catheter trombosis is identified through the follow-up of 155 catheter cases and it is frequency (% 2) is quite low according the literature. Pneumothorax complication frequency is low according to the literatüre (only one case, % 1.5). In the study mostly microorganisms of skin flora is identified as in literature and also in association with flora of the intensive care unit, higher frequencies of Acinetobacter, Klebsiella and Serratia are determined. As result; it should be in mind that central venous catheters taking a serious part in intensive care units and emergency rooms as providing sufficent and trustable intra venous access, may be the reason of serious complications. To avoid the catheter complications, we should obey the rules of placement and usage and if there is any extra risk of patient or staff there should be extra precautions for this extra risks.