Status epileptikus; etyoloji, klinik ve uygulanan tedavi protokolleri
Status epilepticus; etiology, clinical features and treatment protocols
  1. Tez No: 426682
  2. Yazar: ASİYE BURCU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK İNCECİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmada en önemli pediatrik nörolojik acil olan status epileptikusun (SE) tanısı, etyolojik faktörleri, klinik özellikleri, rekürrens sıklığı ve uygun tedavi protokollerine ışık tutması amacıyla; Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip edilen çocuk ve adolesan hastalarda status epileptikus araştırıldı. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada Ocak 2010-Haziran 2015 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip edilen 86 hastanın 128 konvulzif status epileptikus atağı ile başvurusu değerlendirildi. 128 SE atağının demografik özellikleri, nöbet tipi, SE etyolojisi, nöroradyolojik ve elektroensefalografi (EEG) bulguları, rekürrens üzerine etkili faktörler, tedavi protokolleri ve yoğun bakım ünitesinde yatış süresine etkili faktörler açısından retrospektif olarak değerlendirmesi yapıldı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Vakaların yaş ortalaması 5,1±5,0 yaş yıl (1/12-18 yaş yıl arası) idi. Etyolojik faktörler açısından değerlendirildiklerinde; 85 (%67) kronik semptomatik, 21 (%16) akut semptomatik, 17 (%13) febril, 5 (%3,9) idiyopatik SE saptandı. Tedavi sonrası nöbet kontrolü; 53 (%41,4) atakta < 30 dakika, 29 (%22,7) atakta 30-60 dakika ve 49 (%35,9) atakta 60 dakika üzerinde saptandı. Çalışmaya dahil edilen 86 hastanın 64'ünde (%74,4) relaps yok iken, 22'sinde (%25,6) relaps mevcut idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study; status epilepticus (SE) which is the most important neurological emergency in pediatric population was searched in the children and adolescents who were followed up in Cukurova University Medical Faculty of Pediatric Intensive Care Unit with the aim of enlightening diagnosis, etiological factors, clinical features, recurrence and treatment protocols of status epilepticus. Materials and Methods: We enrolled 128 convulsive SE cases of 86 patients who were followed up Cukurova University Medical Faculty of Pediatric Intensive Care Unit between January 2010-June 2015. The factors that are effective on demographical properties, seizure type, SE etiology, neuroradiological and electroencephalography (EEG) findings, recurrence, treatment protocols and also lenght of intensive care unit stay were reviewed retrospectively. Obtained results were compared statistically. Results: Mean age of cases was 5,1±5,0 years (between 1/12 - 18 years). Seizure etiologies comprised chronic symptomatic in 85 (%67), acute symptomatic in 21 (%16), febrile in17 (%13) and idiopathic in 5 (%3,9). Seizure duration was; < 30 minutes in 53 (%41,4) cases, 30-60 minutes in 29 (%22,7) cases and more than 60 minutes in 49 (%35,9) cases.