Kentsel olmayan bölgede ilköğretim 5-8.sınıf öğrencilerinde bilgisayar ve internet kullanım durumlarının araştırılması
Investigation of computer and internet usage status of of elementary students 5-8.class in non-urban area
  1. Tez No: 426700
  2. Yazar: AHU SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN AĞRIDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: Kentsel olmayan bölgedeki ilköğretim 5,6,7 ve 8. sınıf öğrencilerinin bilgisayar ve internet kullanım sıklığını, nedenlerini ve amaçlarını tanımlayarak, internet bağımlılığını etkileyen bazı değişkenleri ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, Adana ilinin Pozantı ilçesi ile Mersin'in Çamlıyayla ilçesinde ilköğretim 5-8.sınıflarında öğrenim gören 10-16 yaş grubundaki öğrencilerde bilgisayar ve internet kullanım durumlarını incelemek, internet bağımlılığını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılan kesitsel bir araştırmadır. Çalışmaya evreni oluşturan, her iki ilçede bulunan merkez, köy ve yatılı bölge okullarını kapsayan toplam 8 okuldaki tüm 5-8.sınıfta okuyan 1402 öğrencinin dahil edilmesi planlandı ve Pozantı'dan 923, Çamlıyayla'dan 378 olmak üzere toplamda 1301 (% 92,8) öğrenciyle çalışma gerçekleştirildi. Anket formu, araştırmacı tarafından geliştirilen demografik ve bilgisayar - internet kullanım alışkanlıklarına ilişkin 46 soruluk Ögrencilerin İnternet Kullanım Düzeyleri ve Amaçları Anketi ile 20 soruluk Young'ın İnternet Bağımlılık Ölçeği 'nden oluşmaktaydı. İstatistiksel değerlendirmeler için SPSS 20.0 for Windows paket programı, istatistiksel analiz olarak Ki-kare testi, Bağımsız iki grup arası T- testi, Varyans analizi kullanıldı ve p değerinin
Özet (Çeviri)
Purpose: By identifying the causes and objectives of Internet usage frequency of 5,6,7 and 8th grade students in the elementary school in non-urban regions to reveal some variables that affect internet addiction . Materials and Metods: This is a cross-sectional study to investigate computer and internet usage status of of elementary students 5-8.class in Pozantı district of Adana and Çamlıyayla district of Mersin and to determine the factors affecting internet addiction. The universe of the study was planned to include all 5-8 classes students in two towns also villages and the boarding schools that means 1402 students. The study was carried out with 1301( 92.8 %) students; 923 from Pozantı and 378 from Çamlıyayla. The questionnaire was formed 46 questions about students' internet usage levels and aims that was developed by the researcher by demographic information and computers-internet usage habits and 20 questions Young's Internet Addiction Scale (IAS). For statistical evaluation SPSS 20.0 for Windows software package and as statistical analysis chi-square test, T-test between two independent groups, ANOVA was used and p value of