Üst ekstremite önkol ve el cerrahisinde geleneksel üst kol Bier bloğu ile önkol Bier bloğunda lokal anestezik tüketiminin ve etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of consumption of local anesthetics inthe traditional upper arm Bier block and the forearm Bier block in upper extremity forearm and hand surgery
  1. Tez No: 426701
  2. Yazar: ADEM ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR GEYLAN IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Giriş: Rejyonal anestezi yöntemlerinden biri olan 'Rejyonal İntravenöz Anestezi' (RİVA), dolaşımı turnike ile engellenen ekstremitede bir ven içine lokal anestezik solüsyonun enjeksiyonu ile oluşturulan rejyonal blok tipidir. Başta üst ekstremite olmak üzere ekstremite cerrahisinde gerek güvenilirliği, gerekse tekniğin kolaylığı nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada; geleneksel üst kol Bier B lok tekniği ile dirsek ekleminin distaline yerleştirilen tek turnike ile uygulanan ön kol rejyonal intravenöz anestezi tekniğinin, anestezi başlangıcı, anestezi ve analjezi süreleri ve lokal anestezik tüketimi üzerine et kilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Materyal - metod: Çalışmamıza rejyonal intravenöz anestezi altında el bileği ve el cerrahisi uygulanacak, 18 - 65 yaş arası, ASA I - III grubu 60 erişkin hasta dahil edildi. 2015 Nisan - Ekim arasında çalışmaya uygun olan hastalar basit randomizasyon yöntemi ile rastgele 2 gruba ayrıldı. Grup 1'de (n: 30) üst kolda Bier B lok (çift turnike ile) 3 mg/kg % 0.5 prilokain (maksimum doz: 300 mg) ile, Grup 2 ' de: (n: 30) ön kolda RİVA (tek turnike ile) 2 mg/kg % 0.5 prilokain (maksimum doz: 200 mg) ile uygulandı. Her iki grupta da ilaç, 60 - 90 saniyede gidecek şekilde intravenöz olarak uygulandı. Cerrahi başlama ve sonlanma süreleri, turnike zamanları, perioperatif analjezi başlama zamanları kaydedildi. İntraoperatif 5., 10., 20., 40., 60., 90.dakikalarda ve postoperatif 5., 15., 30.,60. ve 120. dakikalarda kan basınçları, kalp hızları, periferik oksijen saturasyonları, görsel ağrı skalası (VAS) ve yan etkiler (bulantı - kusma, kaşıntı, hipotansiyon, bradikardi, allerjik reaksi yon, kulak çınlaması, ağızda metalik tat vs.) kaydedildi. Bulgular: İ k i grup arasında c errahi başlama ile sonlanma süreleri, turnike zamanları, ve perioperatif analjezi başlama zamanları arasında istatistiksel olarak önemli bir fark bulunamadı (p > 0,05) , kan basınçları (p > 0,05 ), kalp hızları (p > 0,05 ), periferik oksijen saturasyonları (p > 0,05 ), arasında da istatistiksel olarak önemli bir fark saptanmadı. Her iki grupta eşdeğer intraoperatif analjezi gözlendi (p > 0,05). Sonuç: Ön kolda tek turnike ile uygulanan rejyonal intravenöz anestezinin, ön kol cerrahisinde etkili ve güvenli bir yöntem olduğu ve daha düşük dozda lokal anestezik gereksinimi nedeniyle klasik Bier Blok'a tercih edilebileceği kanısına varıldı. Anahtar Kelimeler : Rejyonel anestezi, lokal anestezik, prilokain
Özet (Çeviri)
Introduction: 'Regional Intravenous Anesthesia', one of the regional anesthesia methods, is the regional block type that made by injection of local anesthetic solution inside the vein in the extremity of which its circulation is blocked by a tourniquet. It is generally used in the extremity surgery particularly in the upper extremity because of its reliability as well as the technique's ease. In this study, we aimed to compare the traditional upper arm Bier Block technique with the one cuff forearm block technique with a single tournique placed distal to the elbow joint in terms of onset of anesthesia, duration of anesthesia and analgesia, pain and consumption of local anesthetics during the surgery. Material and Methods: 60 adult patients ASA I - III between 18 - 65 ages scheduled for the wrist and hand surgery under the regional intravenous anesthesia were included in this study. In the 2015 April - October time patients were divided into two groups by simple randomized. Group 1 (n=30): Upper arm Bier Block (double tourni quet) 3 mg/kg % 0.5 prilocaine (maximum dose: 300 mg), Group 2 (n=30): one cuff Forearm block (RİVA) (single tourniquet) 2 mg/kg % 0.5 prilocaine (maximum dose: 200 mg). Prilocaine was administered in 60 - 90 seconds intravenously in both groups. The start and end time of surgery, duration of the tourniquet, time of the beginning of analgesia in the perioperative period were recorded. Blood pressure, heart rate, peripheral oxygen saturation, visual analog scale (VAS) and side effects (nausea and vomiting, it ching, hypotension, bradycardia, allergic reaction, tinnitus, metallic taste in the mouth etc.) were recorded in 5, 10, 20, 40, 60, 90 minutes in the intraoperative period and 5, 15, 30, 60, 120 minutes in the postoperative period. Results: There was no difference between two groups in terms of the start and end time of surgery, duration of the tourniquet, time of the beginnig of analgesia in the perioperative period (p >0,05).There was no difference between two groups in terms of blood pressure (p>0.05) , heart rate (p>0.05), peripheral oxygen saturation (p>0.05). Equivalent intraoperative analgesia was observed in both groups (p>0.05). Conclusion: We determined that one cuff forearm block was an efficient and safe method as well as using of traditiona l upper arm tourniquet because it needed less dose to reach a comparable level of anesthesia in the upper extremity surgery. Key Words : Regional anesthesia, local anesthetic, prilocaine .