Fatsa'da kuaför salonlarında çalışanların kan yoluyla bulaşan hastalıklar konusundaki görüş ve uygulamaları
The opinions and the practices about blood transmitted diseases of the hairdressers in the town Fatsa
  1. Tez No: 426704
  2. Yazar: YUSUF GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENNUR DABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş-Amaç: Toplumsal yaşam içinde, birçok insan herkese ortak hizmet üreten yerlerden olan berber ve kuaför salonlarından hizmet almaktadır. Kuaför salonlarında çalışanlar kişisel hijyenlerine, çalışma aletlerinin dekontaminasyon, dezenfeksiyon ve sterilizasyonuna, atıkların doğru şekilde uzaklaştırılmasına ve çalışma ortamının temizliğine gereken önemi vermemeleri durumunda müşterileri ve kendileri için hastalık bulaştırma olasılıkları kaçınılmazdır. Bu çalışmanın amacı Ordu İli Fatsa İlçesi'ndeki kadın ve erkek kuaför çalışanlarının kanla bulaşan hastalıklarla ilgili bilgi düzeylerinin, bu hastalıklar hakkında bazı görüş ve uygulamalarının saptanması ile sağlığa ilişkin yakınmalarının değerlendirilmesidir. Gereç-Yöntem: Kesitsel tipteki araştırma Ordu İli Fatsa İlçesi'nde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini ilçede bulunan 141 kadın ve erkek kuaför salonu ile bu salonlarda çalışanlar oluşturmaktadır. Örneklem seçilmemiş olup 15/07/2015-15/09/2015 tarihleri arasında araştırmaya katılmayı kabul eden 133 kuaför salonu ve burada çalışan 228 kişiyle yüz yüze görüşülerek anketler doldurulmuştur. İşyeri sahiplerinden ve çalışanlardan sözlü onamları alınarak işyeri soru formu ve çalışan soru formu doldurulmuştur. İstatistiksel analizlerde Ki-kare Testi ve Eğimde Ki-kare Testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan salonların %18,1'inde havlular, %14,3'ünde örtüler her kullanımdan sonra yıkanmaktadır. Kuaför salonlarında en sık kullanılan sterilizatör, %51,9 ile ultraviyole kabinlerdir. Kuaför salonu çalışanları günde ortalama 11,68±2,14 saat çalışmaktadırlar. Çalışanların yaptıkları işlem esnasında müşterilerinde yaralanma meydana geldiğinde kanı durdurmak için, tek kullanımlık kan taşı uyguladığını belirtenlerin oranı %73,3'tür. Kuaför çalışanlarının %68,9'u Hepatit B'ye karşı ya aşısız ya da eksik aşılıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: In social life, many people are served by public institutions such as barber shops and hairdressing salons. It is inevitable for hairdresser workers to transmit diseases to themselves and their customers, unless they pay attention to personal hygiene, decontamination, disinfection and sterilisation of their tools, waste disposal and hygiene of their work place. The aim of this study is to determine the knowledge, opinions and the practices about blood transmitted diseasaes and to evaluate the medical complaints of female and male hairdressers who work in the town Fatsa in Ordu Province. Material-Methods: The universe of this cross-sectional study includes whole men's/women's hairdressing salons and their workers. A sample selection has not made but in period of 15/07/2015-15/09/2015 dates; an interview has made with the 228 people amongst the employees of 133 hairdresser salons, who have accepted to join the study. A workplace questionnaire and an employee questionnaire were filled after obtaining employers' and employees' verbal consents. Pearson Chi-Square Test and Chi-Square Trend Test were used in statistical analyses. Results: Towels are being washed after every use in 18,1% of salons, and capes in 14,3% of them. The most commonly used sterilizator type in hairdressers is ultraviolet cabinet with a frequency of 51,9%. Hairdresser workers perform averagely 11,68±2,14 hours per day. In case of injury, 73,3% of the employees declared that they use bloodstone for only one time. Among the hairdresser workers, 68,9% of them lack vaccination or they are incomplete vaccinated against Hepatitis B. Hairdresser workers have inadequate knowledge about AIDS, Hepatitis B, and Hepatitis C with the frequency of 28,9%, 36,0% and 58,8%, respectively.