Ankara'da geleneksel erkek berberliği
Traditional hairdressing in Ankara
  1. Tez No: 43381
  2. Yazar: FATMA AYSU AKSU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UMAY GÜNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
ÖZET Erkek berberlerim incelediğim bu çalışma, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, berber kelimesinin tahlili ve tanımı ile dünyada berberliğin tarihi olmak üzere iki konu incelenmiştir. Birinci başlıkta, berber kelimesi tahlil edilmiştir. Bu kelimenin sözlükteki tanımı ile berberlerin kendi mesleklerini nasıl tanımladığına yer verilmiştir. Dünyada berberliğin tarihi, dönemler halinde ele alınmıştır. Her dönemin erkek saç modelleri tanıtılmıştır. Birinci bölümde“ Türklerde Berberliğin Tarihi ”başlığı altında beş konu incelenmiştir. îlk önce Türklerin tarih sahnesinde ilk görüldüğü devirlerdeki saç şekilleri ve berberlik ele alınmış; sonra sırasıyla Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu dönemleri ile Cumhuriyet' in ilanından günümüze kadar olan dönemdeki berberlik hakkında bilgi verilmiştir. Alt başlıklar halinde; berberlerin piri, sosyal hayat içindeki yeri, berberlerin kullandıkları malzemeler, saç - sakal - bıyık modelleri ve dükkân düzeni anlatılmıştır. Birinci bölümde, ayrı bir başlık altında Ahilik Teşkilatı tanıtılmış ve berberlik ile bağlantısı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise günümüzdeki berberlik mesleği tanıtılmıştır. Alt başlıklar halinde; kuaför kelimesi, berberlerin sosyal hayat içindeki yeri ( eğitim durumlarına da değinilmiştir ), berberlerin kullandıkları malzemeler, saç - sakal - bıyık modelleri, dükkân düzeni, damat tıraşı, sağlık ve berberler odası konulan incelenmiştir. Üçüncü bölümde de berberliğin Türk edebiyatna yansıması araştırılmıştır. Berber fikralan, berberlikle ilgili atasözleri - deyim ve kalıp sözler, berber türküleri, berber destanları, berber civanları için yazılmış şarkı ve müseddes örnekleri verilmiştir. Bu örnekler verilmeden önce her tür hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Bu bölümde ayrıca Diyarbakır' dan derlenmiş, şimdiye kadar başka örneği olmayan“ Berber Opereti ”de yer almaktadır. Sonuç bölümünde, yapılan araştırmada ulaştığımız tesbitler verilmiştir. Ekler kısmında ise çeşitli berber dükkânları, berberlerin çalışmalarını gösteren resimler, berberlerin kullandıkları malzemeler ile saç modellerinin resimleri yer almaktadır. Ayrıca yazılı kaynaklarda alınan ve Sayın Fatih Kurtuluş tarafından yeniden renklendirilerek, çizilen berber kıyafeti ve sokak berberlerinin resimleride mevcuttur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study which I have prepared on male barber culture consists of an introduction, three chapters, a conclusion and an appendix. In the introduction, two topics are examined: the concept of“ barber ”, and the history of hair - dressing in the world. In looking at the concept of what it was to be a barber, the etymology of the word as well as dictionary definitions used throughout history are examined. In addition, personal accounts and job descriptions given by barbers themselves are given. The terminology of hair - dressing and of men' s hair styles are presented. The first chapter,“ Turkish Hair-Dressing History ”, looks at five subjects. The first is the hair styles and the types of hair - dressing seen in the early periods of Turkish history. Later, information about the hair - dressing terminology -- through the periods of the Seljuks, the Ottoman Empire, the period of the declaration of the Republic, and up to today - is given. Within the first chapter, there are several subheadings. These include, the master ( pir ) of the barbers, the importance of barbers and barber - shops in social life, the tools used by the barbers, the styles of hair - beards and moustaches, and the arrangement of barber - shops. Under another subheading, the organization“ Ahilik Teşkilatı ”and its relationship with hair - dressing is considered. In the second chapter, the profession of hair - dressing today is presented. Subheadings include the word“ coiffeur ”, the importance of barbers in social life ( their education and training ), their tools, the styles of hair - beard and moustaches, the arrangement of barber - shops, the bride - groom shave, health and barbers association. In the third chapter, the effect of hair - dressing on Turkish literature is examined. Information on and examples of barber anecdotes, proverbs, idioms, phrases and expressions about barbers, barber folk songs, barber ballads, written poems and songs for younger barbers are presented. In these section, the“Barber Operetta ”, originating from Diyarbakır, is given. In the conclusion, the socio - cultural changes that have taken place in the Turkish male barber culture have shown. In the appendix, examples of different types of barber - shops and pictures of barbers working, of their tools and of various hairstyles are given. In addition, pictures of street barbers and of drawings of costumes described in written sources and drawn with color by Mr. Fatih Kurtuluş are included.