İnferior petrozal sinüs örneklemesinin Cushing hastalığının tanı ve tedavisine katkısı
Value of inferior petrosal sinus sampling in the diagnosis and treatment of Cushing's disease
- Tez No: 426710
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT BELET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada inferior petrosal sinüs örneklemesinin ACTH bağımlı Cushing hastalığının tanısında diagnostik etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz Etik Kurulu onayı ile retrospektif olarak Girişimsel Radyoloji Ünitemizde 2005-2015 yılları arasında İPSÖ yapılan 37 hastada hipofizer Cushing hastalığını ektopik Cushing hastalığından ayırt etmede İPSÖ'nin diagnostik etkinliği hasta dosyaları ve hastane datası incelenerek araştırıldı. Opere olan hastaların operasyon notları ve patoloji sonuçlarına ulaşıldı. 3 hasta laboratuvar sonuçlarına ulaşılamadığı için, 3 hasta ise cerrahi yapılmadığı için çalışmadan çıkarıldı. 31 hastanın İPSÖ öncesi hipofiz MR incelemeleri de ayrıca araştırıldı. MRG ve İPSÖ'nin pituiter adenomların tespiti ve lateralizasyonunun belirlenmesindeki katkıları karşılaştırıldı. Bulgular: Bir hasta hariç tüm hastalarda bilateral İPSÖ başarılı şekilde yapıldı (Teknik başarı oranı: %96) Hastaların biri hariç tümü CRH stimulasyon öncesi ve sonrası örneklemelerde santralize oldu (%96). Santralize olan 30 hastanın 28'sinde CRH sitümülasyonu öncesi İPS/PK ACTH oranı > 2; 30'unda CRH sitümülasyonu sonrası >3 bulundu. Her iki oranın diagnostik etkinliği de magnetik rezonans görüntülemeye göre yüksekti. Sonuç: İPSÖ santral Cushing hastalığını ektopik Cushing hastalığından ayırt etmede yüksek diagnostik etkinliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to assess the diagnostic efficiency of inferior petrosal sinus sampling (IPSS) in the diagnosis of ACTH dependent Cushing's disease. Material and Method: The diagnostic efficiency of IPSS in differentiation of pituiter Cushing's disease from ectopic Cushing's disease was evaluated retrospectively by examining the files and data of 37 patients who had IPSS in our Interventional Radiology Unit between the years 2005 and 2015 with the approval of our hospital's Ethical Board. Operation notes and pathology results of the patients who were operated were reached. 3 patients were excluded since their laboratory results were not found and 3 patients were excluded since they did not have undergo surgery. Hypophysis MRG examinations of 31 patients before IPSS were also evaluated. The contributions of MRG and IPSS in the detection of pituitary adenoma and the determination of lateralization were researched. Findings: Bilateral IPSS was successfully performed in all patients except one (Technical success rate: 96%). All the patients except one (96%) were centralized in samplings before and after CRH stimulation. In 28 of 30 patients who were centralized IPS/Peripheric blood ACTH ratio before CRH stimulation was > 2 while it was >3 after CRH stimulation in 30 patients. The accuracy of both rates was significantly higher compared with magnetic resonance imaging. Conclusion: IPSS has a high diagnostic efficiency in differentiating central Cushing's disease from ectopic Cushing's disease.