Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinde cranial ve cervical kısımlarının venaları üzerinde karşılaştırmalı makroanatomik araştırmalar
- Tez No: 54858
- Danışmanlar: PROF.DR. SADETTİN TIPIRDAMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
46 TÜRKÇE ÖZET Sunulan bu çalışmada Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinde, v. jugularis externa ve uç dallan (v. linguofacial ve v. maxillaris) komparatif olarak incelendi. Araştırmada Konya yöresinden elde edilen 8 adet Akkaraman koyunu ve 8 adet de Ankara keçisi kullanıldı. Bu materyallerin incelenmesinde Latex, Methymethacrylate ve Baryum Sülfat kullanıldı. V. jugularis interna 1 Ankara keçisinde truncus bijugularis'e açıldığı belirlendi. V. jugularis externa Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinde sulcus jugularis'teki seyri sırasında, v. cervicalis superficialis, v. cephalica, v. thyroidea media, v. thyroidea cranialis, v. occipitalis, v. linguofacialis ve v. maxillaris'i aldığı gözlendi. V. cervicalis superficialis'in Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinde, ramus ascendens, ramus suprascapularis ve ramus prescapularis'in birleşmesiyle oluştuğu belirlendi. V. cephalica'nın Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinde v. mediana cubiti ve v. cephalica accessoria'nın birleşmesiyle oluştuğu ve v. collateralis radialis ile v. mediana cubiti'nin; v. cephalica accessoria'nın ise art. carpi düzeyinde v. radialis'in ince bir dalı ile birleştiği tespit edildi. V. occipitalis'in Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinde boynun proximal 1/3 'ünde ve v. jugularis externa'nin orijini düzeyinde bu damarın dorsal duvarına açıldığı gözlendi. V. linguofacialis'in Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinde angulus mandibulae'mn caudali düzeyinde v. lingualis ile v. maxillaris'in birleşmesiyle oluştuğu belirlendi. Gl. mandibularis'ten orijin alan w. glandulares'in, 8 Akkaraman koyunu ve 4 Ankara keçisinde v. lingualis'in orijini düzeyine açıldığı belirlendi. V. laryngea cranialis sadece Akkaraman koyununda gözlendi. Bu damarın karşı tarafin venasıyla birleştiği ve gl. mandibularis'in craniali düzeyinde v. lingualis ile ağızlaşuğı tespit edildi. Arcus hyoideus'un Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinde her iki v. lingualis'i birleştirdiği ve vv. pharyngeae ile ayrıca v. lingualis'in ince bir dalıyla ağızlaştığı gözlendi.47 V. profunda linguae'nın 5 Akkaraman koyunu ve 6 Ankara keçisinde arcus hyoideus ile birlikte v. lingualis'e açıldığı ve vv. dorsales linguae'nın da vv. pharyngeae ile ağızlaştığı tespit edildi. V. profunda faciei'nin, her iki türde de v. palpebralis inferior lateralis, v. masseterica ve v. buccalis ile ağızlaştığı gözlendi. V. ophthalmica externa ventralis'in her iki türde de plexus ophthalmicus ile plexus pterygoideus'u ile ilişkide bulundurduğu belirlendi. V. frontalis'in Akaraman koyunu ve Ankara keçisinde v. angularis oculi'nin oluşumuna katıldığı, boynuzlu hayvanlarda ise v. cornualis ile ve orijini düzeyinde v. supraorbitalis ile ağızlaştığı tespit edildi. V: temporalis superficialis ve v. transversa faciei'nin her iki türde de ortak bir truncus ile v. maxillaris'e açıldıkları tespit edildi. Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinde, w. palatinae, v. masseterica, w. articulares temporomandibulares, v. buccalis ve vv. pterygoidea'nm plexus pteygoideus'un oluşumuna katıldığı; buna karşın her iki türde de w. pharyngeae, v. alveolaris inferior ve v. temporalis profunda'nın direkt olarak v. maxillaris'e açıldıkları tespit edildi. Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinde art. temporomandibularis düzeyinde v. temporalis profunda; w. articulares temporomandibulares, v. emissaria foraminis retroarticularis ve sinus temporalis ile, v. masseterica; v. profunda faciei ve vv. articulares temporomandibulares ile, v. buccalis'in ise; cranialde v. profunda faciei, caudalde v. temporalis profunda ile birleştiği tespit edildi. V. emissaria occipitalis'in; v. vertebralis'in v. occipitalis ile extracranial ilişkisini sağladığı gözlendi. V. emissaria canalis n. hypoglossi'nin; sinus basilaris ile sinus petrosus ventralis'in extracranial ilişkisini oluşturduğu belirlendi. V. emissaria foraminis jugularis'in; sinus petrosus ventralis'in v. occipitalis ile extracranial ilişkisini sağladığı belirlendi. V. emissaria foraminis retroarticularis'in, sinus temporalis'in plexus pterygoideus ile ve dolayısıyla v. maxillaris ile extracranial ilişkisini meydana getirdiği tespit edildi.48 V. emissaria foraminis ovalis'in, sinus cavernosus'un plexus pterygoideus ile extracranial ilişkisini oluşturduğu gözlendi. V. emissaria foraminis orbitorotundi'nin, sinus cavernosus'un plexus ophthalmicus ile extracranial ilişkisini sağladığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY In this study external jugular vein and it's last branches (linguofacial vein and maxillary vein) were investigated comparatively in Akkaraman sheep and Angora goat. 8 Akkaraman sheeps and 8 Angora goats provided Konya enviorment were infused. Investigation of this material was used Latex, Methymethacrylate and Baryum Sülfat. It was determined that internal jugular vein joined to the bijugular trunk in one Angora goat. It was observed that in the coursed of the external jugular vein in jugular groove receives superficial cervical vein, cephalic vein, medial thyroid vein, cranial thyroid vein, occipital vein, linguofacial vein and maxillary vein. It was detected that ascendens, suprascapular and prescapular vein branches joined each other and from superficial cervical vein in Akkaraman sheep and Angora goat. In both species cephalic vein was formed by joining median cubital vein and accessory cephalic veins. It was determined median cubital vein joined to collateral radial vein; accessory cephalic veins receives small branch of the radial vein at the level of the carpal articulation in Akkaraman sheep and Angora goat. It was observed that occipital vein at the one-third of the proximal neck, joined dorsal side of external jugular vein at the level of it's origin, in Akkaraman sheep and Angora goat. It was determined that linguofacial veins of both Akkaraman sheep and Angora goat were formed by adjoining lingual and maxillary veins at the caudal level of mandibular angle. Glandular veins in the that originated from mandibular gland was determined at the level of begining of the lingual vein in the 8 Akkaraman sheep and 4 Angora goat. Cranial laryngeal vein observed only in Akkaraman sheep. This vessel joined opposite veins and at the level of the cranial of mandibular gland anastomosed lingual vein in Akkaraman sheep and Angora goat. It was observed that hyoid arch joined two lingual veins and anastomosed with both of the pharyngeal veins and a small branch of lingual vein in Akkaraman seep and Angora goat.50 It was determined that lingual profund vein joined to lingual vein with hyoid arcus in 5 Akaraman sheep and Angora goat lingual dorsal veins anastomosed with pharyngeal veins. It was observed that facial profund vein anastomosed with lateral inferior palpebral vein, masseteric vein and buccal vein in Akkaraman sheep and angora goat. It was determined that ventral external ophthalmic vein connected with ophthalmic plexus and pterygoid plexus in Akkaraman sheep and Angora goat. It was determined that frontal vein joined ocular angular vein in Akkaraman sheep and Angora goat and in the animals with horn cornual vein anastomosed with supraorbital vein. It was determined that superficial temporal vein and facial transversal vein joined with a common trunk to maxillary vein in Akkaraman sheep and Angora goat. It was determined that pterygoid plexus formed by the; palatinal veins, masseteric vein, buccal vein and pterygoideal veins where as in Akkaraman sheep and Angora goat; pharyngeal veins, inferior alvolar vein and profund temporal vein directly joined maxillary vein. It was determined that in Akkaraman sheep and Angora goat at the level of temporomandibular articulation profund temporal vein joined; temporomandibular articular veins with retroarticular foraminal emissarial vein and temporal sinus, masseteric vein ; with facial profund vein and temporomandibular articular veins, buccal vein; with facial profund vein from the cranial, profund temporal veins from the caudal. It was observed that extracranial connectioned of vertebral vein and occipital vein provided with occipital emissarial vein. It was determined that extracranial connectioned of basilar sinus and ventral petrosal sinus provided with hypoglossial n. canal emissarial vein. It was determined that extracranial connectioned of ventral petrosal sinus and occipital vein provided with jugular foraminal emissarial vein. It was determined that extracranial connectioned of temporal sinus and pterygoideal plexus provided with retroarticular foraminal emissarial vein. It was observed that extracranial connected of cavernosa] sinus and pterygoideal plexus provided with oval foramina! emissarial vein.51 It was determined that extracranial connectioned of cavernosal sinus and ophthalmic plexus provided with orbitorotundi foramina! emissarial vein.