Sağlıklı kişilerde dehidratasyonun ses üzerine etkisinin akustik ve algısal analizi
- Tez No: 426717
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada 12 saatlik dehidratasyonun ses üzerine etkisini sağlıklı gönüllüler üzerinde tartışmak hedeflenmiştir. 31 kadın 20 erkek olmak üzere toplam 51 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Yaş aralıkları 21-59 arasında değişmektedir. Vokal kord lezyonu ya da vokal kordlarla ilgili semptomu olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Kişiler normal gıda ve sıvı tüketiminin olduğu bir günde ve en az 12 saatlik sıvı ve gıda alımının olmadığı bir günde değerlendirilmiştir. Her bir hastaya akustik analiz, GRBAS skorlama sistemi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is studying the effect of dehydration on voice after 12 hours . A total of 51 people (31 woman and 20 men) were included in this study. Their age ranged between 21 and 59 years. Subjects with vocal symptoms or vocal fold lesions were excluded. The subjects were tested when they were on a normal day and while dehydrated because of abstinence of water and food intake. Each underwent acoustic analysis, GRBAS scoring.