Kronik venöz yetmezlikli hastalarda perkütan endovenöz ablasyon tedavilerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of percutaneous endovenous ablation therapy in patients with chronic venous insufficiency
  1. Tez No: 426718
  2. Yazar: VUGAR MUSAYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KORAY AKKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kronik venöz yetmezlik nedeniyle perkütan endovenöz ablasyon tedavisi uygulanan hastalarda tedavinin etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda Nisan 2009 – Aralık 2015 tarihleri arasında alt ekstremitelerin kronik venöz yetmezliği nedeniyle perkütan endovenöz ablasyon tedavisi uygulanan yaşları 24 - 72 arasında değişen, 85 kadın 57 erkek toplam 142 hasta dahil edildi. Tüm olgularda işlem öncesi venöz hastalığın şiddetini belirlemek amacıyla Venöz Klinik Şiddet Skorlaması (VCSS) ve Vizüel Analog Skala (VAS) kullanıldı. İşlem sonrası hastalar 3 ay süreyle klinik olarak ve Doppler US ile takip edildi. VCSS ve VAS skorları takibin 3. ayında tekrarlandı. Bulgular: Takibin 3. ayında safen venlerde %97.37 oranında tam oklüzyon, %2.63 oranında rekanalizasyon saptandı. Majör komplikasyon gözlenmedi. VCSS ve VAS skorları işlemden önce ve 3 ay sonra karşılaştırıldı ve skorlarda anlamlı düşme izlendi. Çalışmamızda tespit edilen başarı oranının literatürle uyumlu olduğu gözlenmiştir. Sonuç: Endovenöz ablasyon tedavileri, daha az travmatik, kolay uygulanabilir, ağrısız olması, yara-kesi izi bulunmaması, lokal anestezi altında yapılması ve işlemden sonra hastanın ayağa kalkıp yürüyebilmesi ile etkili ve güvenilir bir yöntemdir. Minimal invaziv, komplikasyon oranları oldukça düşük, hastalar tarafından kolaylıkla kabul edilebilir ve yüz güldürücü sonuçlarıyla etkili ve güvenli olarak düşündüğümüz bu tedavi yöntemlerinin kronik venöz yetmezlik ve buna bağlı gelişen varislerin tedavisinde yakın zamanda tamamiyle geleneksel cerrahi yöntemlerin yerini alacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effectiveness of percutaneous endovenous ablation therapy in patients with chronic venous insufficiency. Material and Methods: This study included a total of 142 patients between the ages of 24 - 72 (85 women, 57 men) which were treated for chronic venous insufficiency of the lower limbs in April 2009 - December 2015 in Gazi University Faculty of Medicine, Radiology Department. Venous Clinical Severity Scoring was measured in all patients before the procedure to determine the severity of venous disease (VCSS) and Visual Analog Scale (VAS) was used. Patients were to be followed for 3 months after the procedure by clinical symptoms and Doppler US. VCSS and follow-up VAS scores were repeated after 3 months. Results: Following 3 months of saphenous veins complete occlusion rate of 97.37% was observed, recanalization rate of 2.63%. Major complications weren't observed. VCSS and VAS scores were compared before treatment and after 3 months and a significant decrease was observed in the score. In our study, it was observed that the success rate is consistent with the literature identified. Conclusions: Endovenous ablation therapy, less traumatic, easy to apply, painless, is a safe and minimally invasive method, complication rates are quite low. We believe that this method will replace surgical methods for the treatment of associated varices in the near future.