İnsan periferal lenfositlerinde spironolakton'un genotoksik potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of the potential in human peripheral lymphocyte spironolactone genotoxic
  1. Tez No: 426721
  2. Yazar: DİLAY GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAYRALDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Antihipertansifler, kan damarlarının genişlemesini sağlayıp kan basıncını düşürerek etki gösteren ilaçlardır. Diüretikler grubuna giren aldakton hipertansiyon hastalığının tedavisinde kan basıncını düşürerek etki gösteren ve yaygın kullanılan ilaçlardan biridir. Aldakton'un etken maddesi spironolakton, potasyum tutucu bir idrar söktürücü olup vücudun fazla su emmesini önleyerek potasyum seviyesinin dengede kalmasını sağlayarak etki göstermektedir. Bu çalışmada Aldakton ilacının etken maddesi olan spironolakton'un genotoksik özelliklerini belirlemek için ön çalışma ile belirlenmiş olan dozları (5; 10; 20; 40 μg/m) iki farklı muamele süresi (24 ve 48 saat) için insan periferal lenfositleri ile muamele edilerek kardeş kromatit değişimi (KKD), kromozom anormalliği (KA), mikronükleus (MN), proliferasyon indeksi (PI), anormal hücre (AH), mitotik indeks (MI), mikronükleuslu binükleer hücre (BNMN) ve nükleer bölünme indeksi (NBI) belirlenmiştir. Elde edilen datalar SPSS (17,0) paket programı kullanılarak kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Yaptığımız çalışma sonucunda tüm dozlarda ve muamele sürelerinde spironolakton etken maddesinin KKD frekansını, anormal hücre yüzdesini, KA oranını, MN ve BNMN frekansında istatistiki olarak önemli bir değişikliğe sebep olmadığını gözlemledik. Bu durum spironolakton'un genotoksik bir etkiye sahip olmadığını göstermektedir. Diğer taraftan spironolakton MI ve NBI değerlerinde önemli bir değişikliğe neden olmazken PI değerinde istatistiki olarak önemli bir artışa neden olduğunu belirledik. Bu sonuçlar bize spironolakton'un zayıf bir sitotoksik etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ancak kesin bir yargıya varabilmek için ilave testler ile bu durumun kesinleştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Antihypertensives, drugs which act by reducing the expansion of the blood vessels providing blood pressure . showing the effect of lowering blood pressure in the treatment of hypertension aldakto diseases belonging to the group and is one of the commonly used diuretics drugs. Aldakton the active ingredient spironolactone, is a potassium-sparing diuretic potassium levels in the body by preventing water absorption shows the effect by keeping in balance. In this study Aldakto the drug active ingredient is spironolactone preliminary studies with the determined dose to determine the genotoxic effects ( 5; 10; 20 ; 40 g / m) for two different treatment times (24 and 48 hours) for siblings were treated with human peripheral lymphocytes chromatid exchange (SCE ) , chromosome aberrations (CA ) , micronuclei (MN) , proliferation index (PI) , abnormal cells (AD) , mitotic index (MI) , micronucleus binuclear cells ( BNMN ) and nuclear division index (NBI ) have been identified. The obtained data using SPSS (17.0 ) were compared with a control group using a software program. Our work results in all doses and treatment times in the spironolactone active ingredient of the KKD frequency, percentage of abnormal cells , KA ratio, we observed that MN and not cause a significant change in the statistical BNMN frequency. This shows that spironolactone has a genotoxic effect. On the other hand, we determine spironolactone MI and cause a significant change in the NBI while no value is causing a significant increase in the statistical value . These results show us that he has a weak cytotoxic effects of spironolactone. But with additional tests are required to have a definitive ascertaining the situation.