İnsan periferal lenfositlerinde aripiprazol'ün KA (kromozomal aberasyon), KKD (kardeş kromatid değişimi) ve MN (mironukleus) testleri ile genotoksisitesinin değerlendirilmesi
The evaluation of genotoxic effect of aripiprazol on human peripheral lymphocytes by using CA (chromosomal aberration), SCE (sister chromatid exchange), and MN (micronukleus) tests
- Tez No: 426733
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYRALDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Genetik, Biochemistry, Genetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Şizofreni hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar tipik (klasik) ve atipik (yeni) olmak üzere iki farklı sınıfta toplanmıştır. Kimyasal olarak diğer atipik antipsikotiklerden oldukça farklı bir yapıya sahip olan Abilify ilacının etken maddesi olan aripiprazol bir atipik antipsikotiktir. Bu çalışmada aripiprazolün olası genotoksik etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla aripiprazolün dört farklı (5; 10; 20 ve 40 µg/ml) konsantrasyonuyla 24 ve 48 saat süreyle muamele edilen insan periferal lenfositlerinde Kardeş Kromatid Değişimi (KKD), Kromozom Anormalliği (KA), Mikronukleus (MN), Proliferasyaon Indeksi (PI), Anormal Hücre (AH), Mitotik Indeks (MI), Mikronukleuslu Binukleer Hücre (MNBN) ve Nükleer Bölünme Indeksi (NBI) düzeyi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, SPSS (17.0) paket programı kullanılarak kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Yaptığımız çalışma sonunda aripiprazol, kardeş kromatid değişimi, kromozom anormalliği, anormal hücre yüzdesi, mikronukleus frekanslarını kontrol ile muamele edildiğinde önemli oranda değiştirmemiştir. Bu durum aripiprazolün genotoksik bir etkiye sahip olmadığını göstermektedir. Benzer şekilde proliferasyon indeksi, mitotik indeks, nükleer bölünme indeksi frekanslarında da kontrol ile mukayese edildiğinde önemli bir değişiklik gözlenmemiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda Abilify'nin etken maddesi olan aripiprazolün şizofreni hastalığının tedavisinde kullanılmasının herhangi bir genotoksik ve sitotoksik risk oluşturmayacağı izlenimi uyandırmıştır.
Özet (Çeviri)
The drugs used in the treatment of schizophrenia are grouped in two different classes as atypical and typical drugs. Aripiprazole which is efficient substance of Abilify drug is an atypical antipsychotic agent and have different structure than the other atypical antipsychotics. In this study, possible genotoxic effect of aripiprazole was investigated. With this aim, the levels of Sister Chromatid Exchange (SCE), Chromosome Abnormality (CA), Micronucleus (MN) Proliferation Index (PI), Abnormal Cell (AC), Mitotic Index (MI), Binuclear Cells with Micronucleus (BNMN) and Nuclear Division Index (NDI) levels were investigated in human peripheral lymphocytes treated with four different concentrations (5, 10, 20, 40 µg/ml) for 24 and 48 hours. Obtained results were compared with control and positive control group by using SPSS (17.0) package software. In this study, aripiprazole did not increase Sister Chromatid Exchange (SCE), Chromosome Abnormality (CA) and Micronucleus (MN) frequency compared with control. This shows that aripiprazole does not have genotoxic effect. Similarly, frequencies of Proliferation Index (PI), Mitotic Index (MI) and Nuclear Division Index (NDI) were not statisticaly different than the control. This indicated that aripiprazole also does not have cytotoxic effect. These results indicated that usage of Abilify in the treatment of schizophrenia is not pose any genotoxic and cytotoxic risk.