Yöre halkının doğal çevre ile olan etkileşimlerinde fiziksel çevre koşullarının etkisi: Kahramanmaraş Ahir Dağı örneği
The influence of physical enviroment conditions in interactions with enviroment of local people: The sample of Kahramanmaraş Ahir Mountain
- Tez No: 426732
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE KISAKÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tezin ana konusu; Kahramanmaraş Ahir Dağı ve yakın çevresinde yaşayan yöre halkının, doğal çevreden yararlanma biçimlerinin analiz edilmesi ve fiziksel çevre koşullarının bu yararlanma biçimleri üzerine etkilerinin ortaya konulmasıdır. Ahir Dağı, Türkiye'de Önemli Bitki Alanları kapsamında yer almakta, doğal ve kültürel peyzaj özellikleri bakımından zengin bir potansiyele sahip bulunmaktadır. Ahir Dağı'nda yaylacılık, tarım, hayvancılık, ormancılık, turizm vb. birçok faaliyet yürütülmekte, bu da yöre halkının dağ ve çevresindeki doğal kaynaklardan etkin bir şekilde yararlandığını göstermektedir. Yöre halkının doğal çevreden yararlanma biçimi anketler yoluyla analiz edilmiş, elde edilen veriler SPSS programı ile değerlendirilmiş ve varyans analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen veriler doğa koruma çalışmalarına altlık oluşturacak şekilde yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda yöre halkının çevre ile olan etkileşimlerinde fiziksel çevre koşullarının ve etkili olduğu ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlardan hareketle yöre halkının eğitim seviyesinin yükseltilmesi, alternatif geçim kaynaklarının desteklenmesi, çevre bilincini ve farkındalıkları arttıracak eğitimlerin verilmesi önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Main subject of the thesis: To exhibit the analysis of utilization forms of natural enviroment of the local people living in Ahir Mountain and neighbourhood, and the influence of physical enviroment on this utilization forms. Ahir Moutain where the research has been conducted, is situated in Important Plant Areas in Turkey and has a rich potential in terms of natural and cultural landscape properties. In Ahir Mountain, activities such as transhumance, agriculture, stockbreeding, forestry and tourism etc. are practiced. For this, it shows that local people are benefited from natural enviroment resources around the mountain. The utilization forms from the natural enviroment of local people have been analyzed through surveys. The data obtained from surveys has been evaluated via SPSS programme and analysis of varience has been conducted. The data obtained from this analysis has been interpreted to use it as the base form for the studies in conservation of the nature. At the result of the research, it is showed that physical enviroment conditions and land cover is efficient in the interactions with natural enviroment of the local people. Starting with the obtained results, the suggestions for increasing the education level of local people, supporting alternative means of living and providing people with education towards increasing the awareness and concious about the enviroment are made.