Metal-lignoselülozik esaslı kompozit malzeme üretimi
Metal-lignocellulose based composite metarials production
  1. Tez No: 426737
  2. Yazar: SÜMEYE CESUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde kompozitlerin üretimi için ekonomik olarak hiçbir değere sahip olmayan, çevre kirliliği açısından olumsuzluklar içeren kâğıt tozu ve metal atıkları değerlendirilmiştir. Bu yüzden bu çalışmanın konusunu, atık durumdaki odun toz veya talaşlarının ya da kâğıt tozlarının, yine atık durumda olan çeşitli metal toz ya da talaşlarıyla termoset tutkallar aracılığıyla bir araya getirilerek sıcak ortamda presleyip, en uygun şartlarda kompozit malzeme üretilmesi oluşturmaktadır. Presleme metoduyla üretilen kompozitlerin fiziksel, mekanik ve morfolojik özellikleri belirlenmiştir. Bu çalışmada elde ettiğimiz sonuçlara göre, kompozit malzemelerde metal miktarının artmasıyla çekme, eğilme direnci ve çekme, eğilmede elastikiyet modülü düşmüştür. Bu, beklenen bir durumdur. Sebebi de kâğıt tozu ile metalin yapısal farklılığından kaynaklanmaktadır. Isıl iletkenlik, su alma analizlerine bakıldığında olumlu anlamda iyileşmeler görülmüştür. SEM görüntüleri incelendiğinde homojen bir yapı göze çarpmaktadır. Özellikle Melamin gurubu malzemelerde iyi bir bağ yapısı oluşturduğu diğer analizlerle beraber SEMde de görülmektedir. Bunun yanısıra DSC ve XRD grafikleriyle de yukarıda bahsedilen özellikler teyit edilmiştir. Bu çalışma atık kâğıt ve metallerin yeni bir kompozit malzeme üretiminde değerlendirilme imkânı sağlamıştır. Hem ekonomik yönden hem de çevre kirliliği bakımından oldukça iyi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis paper dust and waste metal, which have no economic value and containing environmental pollution, were evaluated for the production of composite. Therefore, the subject of this study covers the production of composite materials in optimum conditions, by combining and pressing the waste wood dust or waste sawdust with various waste metal powder or saw dust through thermoset adhesives in hot press. Composites prepared by pressing were tested to determine, physical, mechanical and morphological properties. According to the results obtained in this study, by increasing the amount of metal in composite materials, tensile, flexural and tensile strength, elastic modulus in bending have decreased. This is an expected situation. The reason is due to metal and paper dust structural differences. When the thermal conductivity and water intake analysis were observed developments in a positive sense. When there is SEM images analyzed a homogeneous structure is observed. In particular, it creates a good bond structure in melamine materials group, it is also seen with other district analysis. In addition a pattern of the aforementioned properties was confirmed by DSC and XRD. In this study, waste paper and metals, made possible to evaluate a new composite material production. It is obtained that quite good results both economically and environmentally.