Tekstil mühendisliğinin çalışanları açısından gidişatı ve seyri
The progress and course of textile engineering for employee
  1. Tez No: 426735
  2. Yazar: BURAK ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPALBEKİROĞLU, DOÇ. DR. YASEMİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Toplumların sanayileşmesi ile birlikte mühendislik, meslek tercihleri yapılırken en çok tercih edilen alanlardan biri haline gelmiştir. Günümüzde teknolojinin çok hızlı bir biçimde ilerlemesi, teknolojinin uygulayıcıları olarak mühendislere ve mühendislik mesleğine duyulan ilgiyi daha da artırmaktadır. Ülkemiz, tekstil sanayi konusunda dünyada önde gelen ülkelerden biridir. Bu doğrultuda her yıl üniversitelerimizden yüzlerce tekstil mühendisi mezun olmaktadır. Tekstil mühendisi; tekstil ve konfeksiyon sanayinin kullandığı tekstil hammaddelerinin işlenmesi aşamalarında, teknik ve idari olarak gerekli düzenlemeleri yapan, yeni yöntem ve tekniklerin geliştirilmesi için çalışmalar yürüten, yeni ürünlerin tasarımını ve üretimini planlayan, üretimin ekonomik bir şekilde yürütülmesini sağlayan kişidir. Tekstil mühendisleri özel sektörde, devlette veya akademik camiada çalışmak üzere iş hayatına atılmaktadırlar. Ancak bir çok tekstil mühendisi kendi mesleğini yapmak istememektedir. Bunun birçok nedeni bulunmaktadır. Çalışmamızda bu nedenlerden yola çıkarak tekstil mühendislerinin çalışma koşulları ve iş imkanları üzerinde bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Engineering with the industrialization of society, while occupational choices has become one of the most preferred areas. Today, very quickly advancement of technology, technology practitioners is increasing as more of interest to engineers and engineering professions. Our country in world is one of the leading countries in the textile industry. In this direction, our universities are graduated hundreds of textile engineers every year. Textile engineers; textile and processing stages of garment textiles used in industrial raw materials, making technical and necessary adjustments in administration, conducting studies for the development of new methods and techniques, planning the design and production of new products is one which allows an economical manner in the production. Textile engineers are into business to work in government and private sector, or academia. However, many textile engineer wants to not make his own profession. There are many reasons for it. In our study, a survey was conducted on working conditions and employment opportunities in this direction, starting from a textile engineer.