Lignoselülozik yapıdaki biyokütle pirolizine metal destekli MCM-41 katalizörlerin etkisi ve ürünlerin karakterizasyonu
Effect of metal supported MCM-41 catalysts on lignocellulosic biomass pyrolysis and product characterization
  1. Tez No: 593659
  2. Yazar: TUĞÇE ULAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ACAR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, lignoselülozik biyokütle olarak Ankara ilinde meyve bahçesinde yetiştirilen kayısı meyvesinin çekirdeğine ait kabuklar kullanılarak yapılan piroliz işleminden elde edilen ürünlerin verimine metal destekli MCM-41 katalizörlerin etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada öncelikle; lignoselülozik yapıdaki kayısı çekirdeği kabuğunun pirolizine sıcaklığın etkisini incelemek amacıyla 400, 450, 500, 550 ve 600°C'de piroliz deneyleri yapılmıştır. En yüksek sıvı ürün veriminin elde edildiği 500°C optimum koşul olarak belirlenmiştir. Katalizörün ürün verimine etkisini incelemek amacıyla metal destekli MCM-41 katalizörleri (metal: alüminyum, kobalt, demir) 500°C piroliz sıcaklığında biyokütle ile farklı oranlarda (%1 ve %2) karıştırılarak katalitik piroliz deneyleri yapılmıştır. Katalizör kullanımının sıvı ürün verimini ve toplam dönüşüm (gaz+sıvı ürün verimi) değerini arttırdığı belirlenmiştir. Çalışmanın son aşamasında piroliz deneylerinden elde edilen sıvı ürünlerin yapısında bulunan fonksiyonel grup analizleri FT-IR spektroskopisi, sıvı ürünlerin alifatik/aromatik fraksiyonlarının dağılımları ise GC-MS tekniği kullanılarak karakterize edilmiştir. Ayrıca piroliz işlemlerinden elde edilen katı ürünlerin BET analizleri yapılarak yüzey alanı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of metal supported MCM-41 catalysts on the yield of products obtained from pyrolysis porcess using apricot kernel shells grown in orchard in Ankara province as lignocellulosic biomass. Firstly; pyrolysis experiments were carried out at 400, 450, 500, 550 and 6000C in order to investigate the effect of temperature on pyrolysis of apricot kernel shell of lignocellulosic structure. 5000C is the optimum condition where the highest liquid product yield is obtained. In order to investigate the effect of catalyst on product yield, catalytic pyrolysis experiments were performed by mixing metal supported MCM-41 catalysts (metal: aluminium, cobalt, iron) with biomass in different ratios (%1 and %2) at 5000C pyrolysis temperature. It has been found that the use of catalyst increases the liquid product yield and total conversion (gas + liquid product yield). In the last stage of the study, the functional group analysis of the liquid products obtained from the pyrolysis experiments were characterized by FT-IR spectroscopy and distribution of aliphatic/aromatic fractions of the liquid products using GC-MC technique. In addition, the surface area of solid products obtained from pyrolysis process was determined by BET analysis