Kahramanmaraş il merkezinde elektromanyetik alan şiddetinin ölçülmesi ve haritalandırılması
Measurement of electromagnetic field strength in the centre of Kahramanmaras and its the mapping
  1. Tez No: 426740
  2. Yazar: ÖZLEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, Kahramanmaraş merkez Onikişubat ilçesinde bulunan Alpaslan Türkeş ve Hanefi Mahçiçek bulvarları yolu üzerinde 16 farklı noktada elektromanyetik alan şiddeti ve eşdeğer düzlem dalga güç yoğunluğu ölçümleri yapılmıştır. Seçilen noktalarda elektromanyetik alan şiddetlerini ve güç yoğunluklarını ölçmek için Spectran HF-60105 V4 taşınabilir spektrum analizörü ve TES-593 elektromanyetik alan ölçer cihazları kullanılmıştır. Ölçümler, aynı noktada aynı gün içerisinde sabah 08:00-10:00 ve öğleden sonra 15:00-17:00 saatlerinde olmak üzere iki kez yapılmıştır. Her bir ölçümün anlamlı bir sonucu olabilmesi için, ulusal ve uluslararası kurumların önerdiği gibi ölçümler en az altışar dakika boyunca yapılmıştır. Bulunan sonuçlar, Türkiye Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından belirlenen ve 21 Nisan 2011 tarihinde 27912 sayılı resmi gazetede yayınlanan elektronik haberleşme cihazlarından kaynaklanan elektromanyetik alan şiddetinin uluslararası standartlara göre maruziyet limit değerlerinin belirlenmesi, kontrolü ve denetimi hakkındaki yönetmelikte ortamın toplam limit değerleri, ICNIRP'nin limit değerleri ile aynı olan, sırasıyla, GSM900 MHz de E için 41.25 V/m, H için 0.111 A/m ve S için 4.5 W/m2; GSM1800 MHz de E için 58.34 V/m, H için 0.157 A/m ve S için 9 W/m2 ve UMTS 2100 MHz de E için 61 V/m, H için 0.16 A/m ve S için 10 W/m2 olarak tanımlanan değerlerle karşılaştırıldı. Ölçümlerden elde edilen değerlerin tümü ( E, H ve S) BTK, ICNIRP ve IEEE/FCC gibi ulusal ve uluslararası kurumlar tarafından tanımlanan değerlerden daha küçük olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the electric and magnetic field strength and the equivalent plane wave power density measurements in 16 different points throughout Alpaslan Türkeş and Hanefi Mahçiçek Boulevards in the centre Onikişubat district of Kahramanmaraş were performed. Spectran HF-60105 V4 portable spectrum analyzer and TES-593 electromagnetic field meter devices were used to measure electric and magnetic field strength and the equivalent plane wave power density in selected locations. The measurements were performed twice a day, one in the morning between 08:00-10:00 hours and another in the afternoon between 15:00-17:00. The measurements have lasted at least six minutes to obtain a significant result for each measurement. The results obtained were compared to the total limit value of the medium in the regulation about determination of the exposure limit values, control and supervision according to international standards electromagnetic field strength of the resulting from electronic communication devices which was published, in official newspaper numbered 27912, on 21 April 2011. These values designated by Turkey's Information Technologies and Communications Authority, which are identical to the limit values of ICNIRP, are in GSM 900 MHz 41.25 V/m for E, 0111 A /m for H and 4.5 W/m2 for S; in GSM 1800 MHz 58.34 V/m for E, 0.157 A/m for H and 9 W/m2 for S and in UMTS 2100 MHz 61 V/m for E, 0.16 A/m for H and 10 W/m2 for S, respectively. It is clear that all of the values obtained from measurements are smaller than the limit values determined for non-ionizing radiation defined by national and international institutions such as BTK, ICNIRP and IEEE/FCC.