Kahramanmaraş biber üretim alanlarında biber bakteriyel leke hastalık etmenlerinin belirlenmesi
Determination of pepper bacterial speck disease agents in the production area pepper in kahramanmaras
  1. Tez No: 426749
  2. Yazar: AYŞEGÜL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KÜSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kahramanmaraş ve çevresinde biber üretim alanlarında Biber Bakyeriyel Leke hastalığının etmenlerini belirlemek için 18 farklı yerden hastalıklı bitki örnekleri toplanmıştır. Hastalıklı bitki örneklerinden 189 bakteri izolatı elde edilmiştir. Patojenite çalışması ile bu izolatlardan 103 tanesi biberde patojen olduğu belirlenmiştir. Kahramanmaraş'tan 57, Gaziantep'ten 46 Biber Bakteriyel Leke hastalığı etmeni izole edilmiştir ve klasik tanılama yöntemlerinden King B besiyerinde, YDC besiyerinde Tween B besiyerinde ve Nutrient agar besiyerinde gelişimine bakılmış ayrıca potasyum hidroksit, katalaz, pektolitik aktivite, litmus milk, tütünde aşırı duyarlılık, oksidatif/fermentatif, patojenite ve nişasta hidrolizasyon testleri ile biberden izole edilen 103 izolatın 100 tanesi Xanthomonas axonopodis sp. olduğu belirlenmiştir. Bölgeden izole edilen patojen bakteri izolatları morfolojik, fizyolojik ve biyokimysal testlerin yanında BIOLOG GEN III Otomatik Tanılama Sistemi ile tanıları yapılmıştır. BIOLOG GEN III Otomatik Tanılama Sistemi ile Biber Bakteriyel Leke hastalığı izolatlarından rastgele 13 bakteri seçilerek tanılaması yapılmıştır. BIOLOG GEN III Otomatik Tanılama Sistemi sonuçlarına göre 13 izolatın 4 tanesi Xanthomonas campestris pv. vesicatoria (% 66-71), 2 tanesnin Xanthomonas campestris pv dieffenbachiae (% 64-72), 7 tanesinin Xanthomonas campestris pv phaseoli (% 68-74) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Infested pepper plant samples from 18 different locations were collected to determine the agent of bacterial speck disease in pepper production of Kahramanmaraş and surrounding areas. Total of 189 bacterial isolates were obtained from infested plant samples. In the study, 103 of these isolates were found to be pathogenic in pepper. From bacterial spot infected pepper plants, 57 and 46 bacterial strain were isolated from Kahramanmaraş and Gaziantep, respectively. On the other hand, 100 of these samples were diagnosed by conventional diagnostic method and determined to be Xanthomonas axonopodis. Pathogenic bacteria strains were applied to morphological, physiological and biochemical tests with addition to BIOLOG GEN III Auto Diagnostic System. Randomly selected 13 strains of bacteria, bacterial spot disease diagnostics was made by BIOLOG GEN III Automatic Identification System. BIOLOG GEN III Automatic Identification System based results of the 13 isolates revealed that 4 of them were Xanthomonas campestris pv. vesicatoria (66-71%), 2 of them were Xanthomonas campestris pv dieffenbachia (64-72%), and Xanthomonas campestris pv phaseoli 7 (68-74%).