Avşar kampüsünde elektromanyetik alan şiddetinin ölçülmesi ve haritalandırılması
Measurement of electromagnetic field strenght in Avşar campus and mapping
  1. Tez No: 565583
  2. Yazar: GÜLNİHAL ÖZSAATÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Türkiye'de 2018 yılsonu itibarı ile 10.942.000 baĢ kıl keçisi bulunmakta olup, Mersin ili 805526 baĢ kıl keçisi varlığı ile birinci sıradadır. Kıl keçisi yetiĢtiriciliği, yaylalarda bulunan ve genellikle göçer yerleĢim Ģekline sahip üreticiler tarafından yürütülen bir faaliyettir. Bu çalıĢmada Mersin ilinde kıl keçisi yetiĢtiriciliği yapan üreticilerin sorunlarının belirlenmesi ve bu sorunlara çözüm önerilerinin getirilmesi amaçlanmaktadır. AraĢtırmanın materyali 2019 yılı Mart-Nisan aylarında oransal örnekleme yöntemi ile belirlenen ve kıl keçisi faaliyeti ile uğraĢan 158 iĢletme ile yapılan anketlerden elde edilen veriler oluĢturmaktadır. Üreticilerin %32.9'u yem temini, %10.1'i hastalık, %30.42'ü teknik bilgi eksikliği ve %26.6'sı ise mera alanları yetersizliğinden kaynaklı üretim aĢamasında sorun yaĢadığı tespit edilmiĢtir. Üreticilerin %24.1'i düĢük et fiyatı, %29.1'i düĢük süt fiyatı ve %46.8'i örgütlenme yetersizliğinden kaynaklı pazarlama aĢamasında sorun yaĢadığı tespit edilmiĢtir. Üreticilerin kıl keçisi yetiĢtiriciliği yapmalarına etki eden faktörlerin karĢılaĢtırmalı analizinde Ki-kare testi uygulanmıĢtır.
Özet (Çeviri)
There are 10.942 million head hair goat by the end of 2018 in Turkey, Mersin province ranked first with the presence of 805526 head goats. Hair goat breeding is a form of cultivation carried out by producers in the highlands and generally in the form of migrant settlements. In this study, it is aimed to determine the problems of farmers who grow hair goats in Mersin province and to present solutions to these issues. The material of this research is based on the data obtained from the surveys conducted with 158 enterprises cultivated in hair goat breeding determined by proportional sampling method in March-April 2019 and the data were evaluated with Descriptive Statistics and Chi-Square analysis methods. The chi-square test was applied in the comparative analysis of the factors effecting the breeding of hair goats by the producers. According to the data obtained from the chi-square test, it was found that 24.1% of the producers had problems in marketing due to low meat prices, 29.1% from low milk prices and 46.8% due to lack of organization. In addition, 32.9% of the producers from the supply of feed, 10.1% of diseases, 30.42% of the lack of technical information and 26.6% of the pasture areas due to lack of production problems have been identified.