Pistacia vera L. atıklarının uçucu yağ ve kimyasal içerikleri ve bazı biyolojik aktiviteleri
Chemical content and essential oils in Pistacia vera L. waste and some biological activities
  1. Tez No: 426766
  2. Yazar: EMİNE ATÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN DIĞRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Şanlıurfa ili Bozova ilçesinde yetişen Pistacia vera atık (çürürmüş fıstık, dal parçacıkları, yaprak, fıstık kabuğu) ekstraktları ve uçucu yağlarının kimyasal içerikleri, antimikrobiyal etkileri ve bazı antibiyotiklerle sinerjitik etkileri araştırılmıştır. P. vera atıklarından biyolojik aktivite gösterebilecek içeriklerin kloroform, metanol, etilalkol, etilasetat, aseton ve hekzan ekstraktları sokselet ile, uçucu yağları hidrodistilasyon yöntemiyle elde edilmiştir. Uçucu yağların antimikrobiyal Kirbey-Bauer disk difüzyon yöntemi ile, kimyasal içerikleri GC-MS cihazı ile belirlenmiştir. Antimikrobiyal aktivitenin belirlenmesinde test mikroorganizması olarak Bacillus subtilis, Psedomonasa eruginosa, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Bacillus cereus bakterileri ile Candida albicans, Candida utilis ve Saccharomyces cerevisiae mantarları kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, P. vera'nın atıklarından elde edilen uçucu yağların antibakteriyal etkisinin 15µl'de, antifungal aktivitesinin ise 10µl'de daha fazla olduğu tespit edilmiştir. P.vera'nın atıklarının bazı organik çözücülerle elde edilen ekstrakların genel olarak gram (-) bakteriler üzerine antibikrobiyal etkisinin daha fazla olduğu belirlenmiştir (12-16 mm inhibisyon zonu). Özellikler E.coli gelişmesi bütün ekstraktlar tarafından engellenmiştir (14-16 mm inhibisyon zonu). P. vera curufu ekstratların bazı antibiyotiklerle sinerjitik etki sonuçları değerlendirildiğinde genel olarak antibiyotiklerin etkisinin azaldığı tespit edilmiştir. Sadce ampisilin bitki ekstraktları ile karıştırlıdığında sinerjitik etkinin biraz arttığı görülmüştür. P. vera atıklarının toz haline getirilerek besiyerine %0.75 oranında karıştırılınca mikroorganizmaların gelişmesi en iyi engellediği tespit edilmiştir. P.vera atıklarının uçucu yağlarında esas bileşen olarak terpinolen (%49.74), limonen (%15.27), kamfor (%13.82), bornilasetat (%9.03) ve sabinen (%5.78) olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, P.vera atıklarının antimikrobiyal etkili ve endüstriyel önemi olan kimyasal içeriklere sahip olduğunu göstermektedir. Ülkemizin önemli bitki kaynaklarından olan ve hasat sonrası değerlendirilmeden atılan bu atıkların değerlendirilerek ekonomiye katkı sağlayabileceği konusunda fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Chemical Content and Essential Oils in Pistacia vera L. Waste and Some Biological Activities which is grown in Bozova County of Sanliurfa Province has been investigated with its antimicrobial and synergistic effects with some antibiotics. Pistachia vera (P.vera) waste contents that may exhibit biological activity such as chloroform, methanol, ethyl alcohol, ethyl acetate, acetone and hexane extracted with soxhlet, volatile oils was obtained by hydrodistillation method. Antimicrobial content of essential oils determined by Kirbey-Bauer disc diffusion method, and chemical contents were determined by GC-MS device. As a test microorganism in determining antimicrobial activity; Bacillus subtilis, Pseudomonas to eruginos, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Bacillus cereus bacteria, Candida albicans, Candida utilis and Saccharomyces cerevisiae mushrooms were used. In conclusion, antibacterial effect of essential oil obtained from P.vera's waste at 15μl; and its antifungal activity have been found higher in 10μl. P.vera's waste of the extract obtained by some organic solvents were determined that it has -in general- greater antimicrobial effect on“gram (-) bacteria”(12-16 mm inhibition zone). Especially E.coli progress is blocked by all extracts (14-16 mm zone of inhibition). When synergistic effect of P.vera slag extract results with some antibiotics has evaluated in general; reducing effect on antibiotics has been found. Only when admixed with ampicillin plant extracts, synergistic effect appeared to be increased little more.Bringing P. vera wastes to the medium into powder form by rate of 0.75% has been found as best prevent of microorganism development. Terpinolene (49.74%), limonene (% 15:27) camphor (13.82%), bornilasetat (9.03%) and sabinene (5.78%) was determined in main ingredients of P.vera waste's essential oil. Obtained results indicate that the Pistachia Vera waste has antimicrobially effective and chemical contents that have industrial importance. And gives idea about one of the important plant resource of our country by considering its contributions possibility to the economy by evaluating these waste which is thrown after harvest.