Vascular plant taxa of Hujran basin-Erbil/Iraq
Hujran havzasının vasküler bitki taksonları: Erbil /Irak
- Tez No: 426767
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın en önemli amacı Hujran Havzasının (Erbil), vasküler florasını tespit etmektir. Bu alan daha önceden herhangi bir botanikçi tarafından detaylı olarak incelenmemiştir. Bu çalışma Hujran Havza florasını tespit etmek amacıyla yapılmış ve bu amaçla 17 mevkide arazi çalışmaları yürütülmüş ve yaklaşık 950 bitki örneği toplanmıştır. Sonuç olarak çalışma alanında 57 familya, 200 cinse ait 288 bitki taksonu tespit edilmiştir. En fazla taksona sahip familyalar sırasıyla; Fabaceae (38 takson; %13.2), Asteraceae (37 takson; %12.8) ve Brassicaceae (27 takson; %9.4) olarak belirlenmiştir. 272 bitki taksonu Raunkiaer yaşam formlarına göre gruplandırılmıştır. Bunlardan; 143 bitki taksonu (%52,57) Therofit, 59 bitki taksonu (%21,69) Hemikriptofit, 30 bitki taksonu (%11,03) Fanerofit, 24 bitki taksonu (%8,82) Kriptofit (Cr-Helofit: 1, Cr-Geofit: 13) ve 16 bitki taksonu (%5,88) Kamefit grubundadır.
Özet (Çeviri)
The important aim of this study is to determine vascular plant taxa of Hujran Basin near Erbil, which has not been surveyed in detailed by any botanist up to now. This research has been made to determine the flora of Hujran Basin. For this purpose; field works have been done at 17 waypoints and almost 950 plant samples were collected. In the study area, 288 plant taxa belonging to 57 families and 200 genera were determined. The largest family is Fabaceae (38 taxa; 13.2%), the second largest is Asteraceae (37 taxa; 12.8%) and the third largest family is Brassicaceae (27 taxa; 9.4%). 272 plant taxa were categorized according to Raunkiaer life forms. Of these; 143 plant taxa (52.57%) were determined as Therophytes, 59 plant taxa (21.69%) as Hemicryptophytes, 30 plant taxa (11.03%) as Phanerophyte, 24 plant taxa (8.82%) as Cryptophyte (Cr-He: 1, Cr-Ge: 13) and 16 plant taxa (5.88%) as Chamaephyte.