Tuz Gölü'nün kuzeyinde bulunan üç adanın vasküler bitki florasının belirlenmesi ve flora bileşenlerinin tohum dağılım mekanizmalarının araştırılması
The study of vascular plant flora of three islands in the north of Tuz Lake and evaluation of seed dispersal mechanisms of the floral components
  1. Tez No: 865807
  2. Yazar: SEYFULLAH BEKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Barındırdığı yüksek biyoçeşitlilik nedeniyle Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak korunan, geniş tuzcul step ve karasal tuzcul bataklıklara ev sahipliği yapan Tuz Gölü çok sayıda tuzcul endemik bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Gölün kuzey kısmında, tektonik kökenleriyle Tuz Gölü'nde bulunan diğer adalardan ayrılan üç ada bulunmaktadır. Bölgeyle benzer habitatlarda tohum dağılım mekanizması ve ada biyocoğrafyası çalışmaları genellikle okyanusal adalar ve tuzlu bataklıklara yoğunlaşmıştır. Göllerin iç adalarında benzer çalışmaların bulunmamasından yola çıkılarak gerçekleştirilen bu çalışmada üç adanın floraları belirlenmiş, saptanan taksonların tohum dağılım stratejileri veri tabanları ve literatüre dayanarak çıkarsanmıştır. Çalışma sonucunda üç adada toplamda 111 tür ve tür altı takson tespit edilmiştir. Flora bileşenlerinin tohumlarının dağılımında en etkili faktörler %46,8 ile rüzgâr, %27,9 ile hayvanlar, %13,5 standart olmayan aracılar, %11,7 ile su bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Tuz Lake, the largest salt lake in central Türkiye, is home to a wide variety of halophilic endemic plant species and protected as a Special Environmental Protection Area due to its high biodiversity. In the north of the lake, there are three islands that are seperated from other islands in the lake due to their tectonic origin. Studies on seed dispersal mechanisms and island biogeography in saline habitats similar to the region have generally focused on oceanic islands and saline wetlands. There are very little information about similar studies on inland lakes. To fill this gap, this study was conducted to determine the flora of the three islands in the northern Tuz Lake and to infer the seed dispersal strategies of the identified taxa based on the information from various databases about seed dispersal strategies. As a result of the study, a total of 111 species and intraspesific taxa were detected on the three islands. The most effective factors in the seed dispersal of the floral components were found to be wind (46,8%), animals (27,9%), non-standard dispersal agents (13,5%), and water (11,7%).