Bazı pürin ve pirrolidin türevlerinin bazı geçiş metalleri ile çoklu sistemde yeni koordinasyon bileşiklerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması ve bazı fiziksel özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of the coordination compounds of some purine and pyrrolidine derivatives with the some transition metals in multiple system, the elucidation of the structures and the investigation of physical properties of theirs
- Tez No: 426782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sunulan yüksek lisans çalışmasında iki tip deney uygulanmıştır. İlk önce bazı pürin ve pirrolidin türevlerinden (kafein ve teofilin) elde edilen karışım ligandlarının Co (II), Ni (II), Cu (II ), Au (III), Pt (II) ve Pd (II) gibi geçiş metallerinin sulu çözeltileri ile çoklu sistemde reflux yöntemi uygulanarak yeni koordinasyon bileşiklerinin sentezleri yapılmıştır.Daha sonra elde edilen kompleks bileşiklerin çeşitli spektrofotometrik yöntemlerle gerekli optimum koşullar belirlenerek bileşimleri tayin edilmeye çalışılmıştır. Yapılarının aydınlatılması ve bazı fiziksel özelliklerinin belirlenmesi için Elemental analiz, UV-Vis, IR, NMR, XRD, TG-DTA gibi spektrofotometrik ölçümlerden yararlanılmıştır. Sonuçlar karışım ligandların kullanılan metal atomlarına koordine olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
n the present study, two types of experiments were performed: Firstly, transition metal complexes of mixed ligand which obtained from some purin and pirrolydine (caffeine and theophiline) with metal precursors such as Co (II), Ni (II), Cu(II), Au (III), Pt (II) and Pd (II) in water or ethanol were synthesized under refluxing conditions. Secondary, optimization of there actions to obtain the composition of complexes were determined using different spectrophotometric methods. The preparation and structural elucidation of the complexes were under taken by using physico-chemical, spectroscopic methods (UV/Vis, FT-IR and XRD) and thermal analysis. Comparisons of the spectral measurements of mixed ligand with those of the metal complexes are useful in determining the atoms of the ligand that will be coordinated to the metal ion.