M.Şemseddin Günaltay'da Türk toplumunun problemleri ve felsefe
The Problems of Turkish society and philosopy in the views of M.Şemseddin Günaltay
  1. Tez No: 42683
  2. Yazar: HÜSEYİN SUBHİ ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULKUDDUS BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ M.ŞEMSEDDİN GÜNALTAY'DA TÜRK TOPLUMUNUN PROBLEMLERİ ve FELSEFE Hüseyin Subhi ERDEM Danışman: Prof.Dr.Abdulkuddûs BİNGÖL 1995, SAYFA: 173 Jüri M.Şemseddin GÜNALTAY Osmanlı Devletinin son dönemini yaşamış bir fikir adamıdır. O dönemde toplumunun problemlerine her alanda çözümler üretmiştir. Günaltay Doğu ve Batı Kültürünü kavrayan bir kimsedir. Arapça, Farsça ve Fransızca dillerini bilmesi ona bu özelliği kazandırmıştır. islam dünyasının, Batı medeniyeti karşısındaki yenilgisinin nedenlerini araştırmış. O dönemin sosyo kültürel yapısını tahlil edip toplumunun yanlışlıklarına karşı tezler üretmiştir. Günaltay döneminde, materyalist anlayışların karşısında yer almıştır. Spiritualist anlayışı savunmaktadır. Bu ekolün içinde de düalist-spiritüalist anlayışı tercih etmektedir. Bu görüşleri savunurken, ilmi verilerden oldukça faydalanmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis THE PROBLEMS OF TURKISH SOCÎETY AND PHILOSOPHY ÎN THE VİEVVS OF M.ŞEMSEDDİN GÜNALTAY Hüseyin Subhi ERDEM Supervisor : Prof.Dr.Abdulkuddûs BİNGÖL 1995, Page: 173 Jury M.Şemseddin is a thinker who lived at the last period of Ottoman Empire. He produced solutions to societies problems, almost all eria at that period. Günaltay is a man who conceive both east culture and west culture. He has this quality because he knows Arabic, Parsian and French. He had researched the reason of islamic world's defeat to western culture. After analysing that period's social-culturel structure, he had produced thesis related to societies mistakes. Günaltay took a position which was appose to materialism, in this period. He is in spiritualist echole. In this echole, he prefers dualist- spiritualist appoach. While defends this approach, he made use fo scientific datum.