Ağrı milli eğitim yöneticilerinin liderlik davranışlarına ilişkin bilgileri hakkında bir araştırma
In this study, the manegers of national education of Ağrı national education manegers leadership knowledge behavirings stage has been researched
- Tez No: 42684
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAL ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Bu çalışmada Ağrı Milli Eğitim Yöneticilerinden, Milli Eğitim Müdürü ve Müdür yardımcılarının, Îlköğretim-Ortaöğretim Okul Müdürleri ve okul Müdür Yardımcılarının Liderlik bilgisi davranışlarının düzeyleri araştırılmıştır. Yöneticilerin, Liderlik bilgisi düzeylerinin saptanması için, Liderlikle ilgili bilgiler içeren elli soruluk bir anket kendilerine sunulmuştur. Araştırmanın örneklemeni Ağrı Milli Eğitim yöneticilerinden 27 müdür, 49 müdür yardımcısı oluşturmaktadır. Araştırmanın bulgularına göre: Yöneticiler, Liderlikle ilgili elli soruluk bilgilerden 46 tanesini, %50 ile %96 arasında değişen oranlarla, bu konudaki beklentileri“istendik”bir biçimde gerçekleştirerek yanıtlamışlardır. Bulgular, yöneticilerin, liderlik davranışlarına ilişkin bilgilerle donanımlı oldukları sonucuna varılmayı olanaklı kılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT in this Study, the managers of National Education of Ağrı, National Education manager and assistants, Primary secondary and high school managers leadership knowledge behavirings stage has been researched. To determine knowledge of leadership level of the managers, a questionaire with 50 questions about leadership has ben presented them. 27 managers and 49 assistans from National Education of Ağrı has been formed the sample of research. Acording to result of research: The managers answered the questions about leadership with 50 questions, 46 of them between %50 and %96 changablerates, the expection pf this subject as“Wanted”The results have been possible with the managers leadership behaviring. II